Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Éra levné vodky v Rusku skončila, zavádí se minimální cena

Ekonomika

  13:44
MOSKVA/PRAHA - Ekonomická krize vrátila Rusy k vodce. Zatímco v předešlých letech mírně stoupala spotřeba vína a piva, letos vypili ruští občané od začátku roku o 29 milionů litrů vodky víc než loni. A to jim do konce roku ještě pár týdnů zbývá. Prý tak zahánějí smutek a deprese plynoucí z ekonomických potíží. Stát proto zahájil další z velkých protialkoholických kampaní.

Veterání Rudé armády si připíjejí vodkou. foto: AFP

Zatím nikdy nebyla žádná úspěšná. Od Nového roku si zřejmě nebude moci nikdo v obchodě koupit půllitrovou láhev vodky levněji než za 109 rublů.

Doposud se popularitě mezi sociálně slabšími skupinami obyvatel těšila vodka za 60 až 80 rublů, je možné najít ji i za 35 (výrobní cena vodky je zhruba 15 rublů).

Jenže Federální služba pro regulaci trhu s alkoholem - Rosalkogolregulirovanije - hodlá obchody, které nebudou zavedení minimální ceny na nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 28 procent respektovat, pokutovat až do výše 100 tisíc rublů.

Jde o další pokus státu omezit spotřebu alkoholu v Rusku, kde je bezkonkurenčně největší na světě. Podle psychologů ale žádná ekonomická opatření ke změně chování Rusů nepovedou. Vždyť i když bude láhev vodky stát něco málo přes sto rublů, alkohol bude stále dvakrát levnější než lístek do kina, desetkrát levnější než lístek na koncert populární hudební kapely a tisíckrát levnější než dovolená v zahraničí. Zkrátka vodka je nejúspornější způsob, jak se zbavit stresu.

Třináct litrů ročně
S alkoholem je spojeno 52 procent veškerých úmrtí v zemi. Spotřeba čistého alkoholu na hlavu v Rusku dvakrát převyšuje hranici, která je podle Světové zdravotnické organizace zdraví nebezpečná.

Jestliže v roce 1984 vypil každý Rus v průměru 20 litrů piva a 13 litrů vodky, v posledních letech se s nadšením psalo o tom, jak stoupá spotřeba "zdravějšího" piva. Ano, piva se sice skutečně vypije mnohem víc - až 88 litrů za rok na hlavu. Ale vodka je v oblibě stále stejně, letos dokonce o něco víc než vloni.

Boj s vodkou, který zahájil někdejší prezident, dnes premiér Vladimir Putin, je urputný, ale výsledky se zatím nedostavují.

V posledních letech byla omezena reklama na alkoholické nápoje, letos v lednu začala fungovat Federální služba pro regulaci trhu s alkoholem a jsou zpřísněna pravidla prodeje.

Přesto nedávno prezident Dmitrij Medveděv musel prohlásit: "Nehledě na přijatá opatření se alkoholismus v naší zemi změnil v národní katastrofu." Prezident se proto rozhodl jít na věc ekonomicky.

A v různých oblastech Ruska se gubernátoři předhánějí v nápadech, jak "po svém" zbavit občany závislosti. V Kirovské oblasti, která je neoficiálním centrem alkoholiků (pije se tady dvakrát více než v sousedních oblastech a nikdo přesně neví proč), zakázali prodávat alkohol po 23. hodině až do rána. V Samaře zase už první hypermarket Ašan přišel o licenci na prodej tvrdého alkoholu, protože neodváděl spotřební daň. Ašan teď přichází o 90 milionů rublů měsíčně - alkohol byl hlavním zdrojem zisku.

Daňové úniky jsou běžné
Jenže daně se platit nechce nikomu. Za litr čistého alkoholu se v Rusku odvádí 191 rublů. Pokud má nápoj v láhvi o objemu 0,7 litru kolem 18 %, státu zaplatíte 30,21 rublu. K tomu vlastní náklady na výrobu nápoje, obalu s etiketou, dopravu - a výrobek se stává neprodejným. Proto jsou daňové úniky běžné. Stát přichází o miliardy rublů na daních, alkohol navíc způsobuje nevyčíslitelné škody v podobě zpíjejících se spotřebitelů.

K tomu všemu minulý pátek přijala duma zatím v prvním čtení zákon o zvýšení spotřební daně na lehčí nápoje - víno a pivo.

Experti varují
Zdražení levné vodky, piva i vína přinese pravděpodobně nejen 65 miliard rublů do státní kasy během příštího roku. Způsobí také to, co Michail Gorbačov kdysi svým suchým zákonem. Rusové začnou pít i moky, které se nápojům podobají jen vzdáleně. Vyrobit vodku si totiž v Rusku umí kdekdo.