17. května 2010 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Euro prudce zrychlilo pád, k dolaru je nejslabší za čtyři roky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Řecká drachma a euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká drachma a euro. | foto: Shutterstock

LONDÝN Kurz eura během dopoledne zrychlil pokles a vůči dolaru je nejníže za poslední více než čtyři roky. Společná evropská měna padá proti naprosté většině světových měn a doplácí na nepříznivý stav veřejných financí v některých zemích eurozóny. K čínskému jüanu je euro nejníže za posledních osm let.

Dopoledne se euro k dolaru prodávalo za 1,2276 USD, kde naposledy bylo v dubnu 2006 a během dne kleslo až na 1,2234 USD. Teď, když euro spadlo pod hranici 1,2329 USD, což bylo minimum z října 2008, z ryze technického hlediska má před sebou volnou cestu až na 1,1640 USD. Tam bylo naposledy v listopad 2005.

Trh se bojí úspor

Na pokles eura mají v poslední době vliv obavy, že chystaná úsporná opatření v některých zemích eurozóny mohou nepříznivě ovlivnit očekávané oživení evropské ekonomiky. Evropa se kvůli potížím Řecka dohodla na vytvoření stabilizačního fondu, který má mít k dispozici až 750 miliard eur (asi 19,1 bilionu Kč).

Klesající euro však může výrazně podpořit konkurenceschopnost eurozóny, která se dlouhodobě potýká s velmi pomalým růstem ekonomiky, strnulými trhy práce, demotivačními systémy daní a sociálních dávek, řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Čím lépe se bude dařit eurozóně, tím lépe pro její obchodní partnery včetně ČR. Řada českých firem do ní dodává díly a polotovary výrobků, které jsou následně vyváženy do jiných zemí světa.

Oslabení eura nicméně představuje zdražení komodit a dalšího zboží dováženého do eurozóny, což se může projevit zvýšenou inflací, dodal.

Čtěte více:

Ruku v ruce s poklesem kurzu eura jde i vývoj nákladů na zajištění proti státnímu bankrotu Řecka. Cena pětiletých úvěrových swapů (CDS) se podle organizace Markit vyšplhala na 625 bazických bodů, což je o 25 bodů více než v pátek. Na pojištění investice do řeckých státních dluhopisů je tudíž nutné zaplatit 625.000 eur.

Růst CDS však není omezen pouze na papíry řecké vlády. Podobně narůstají i náklady na pojištění dluhu Irska, Portugalska nebo Španělska, i když ty jsou mnohem nižší. Například u Portugalska, které je po Řecku považováno za druhou nejvíce ohroženou ekonomiku eurozóny, se cena CDS zvýšila na 255 bazických bodů.

Aktuální kurzy naleznete ZDE

Americká burzovní komise pro futures kontrakty (CFTC) na konci minulého týdne uvedla, že sázky na pokles eura a britské libry se ocitly na novém rekordu. Proti euru je otevřeno 113.890 kontraktů, což v penězích odpovídá částce zhruba 17,4 miliardy dolarů (asi 355 miliard Kč).

Vůči jüanu euro spadlo na 8,3815 CNY, kde bylo naposledy koncem roku 2002. Citelně kleslo i proti konci minulého týdne, kdy se ještě prodávalo za 8,5351 CNY.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz