Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Výstřel v měnové válce: čínský jüan řízeně oslabil nejvíce za 20 let

USA

  19:52
LONDÝN/NEW YORK - Čínský jüan v úterý vůči dolaru zaznamenal nejhlubší propad za více než 20 let. Reagoval tak na překvapivé rozhodnutí čínské centrální banky devalvovat oficiální kurz. Euro k dolaru naopak vystoupilo na nejvyšší úroveň za jeden a půl týdne. Analytici hovoří o eskalaci měnové války.
Čínský juan a americký dolar.

Čínský juan a americký dolar. foto: Shutterstock

Jüan oslabil zhruba o dvě procenta na 6,3391 jüanu za dolar. Dostal se tak nejníže od září 2012 a zaznamenal nejprudší denní pokles od roku 1994. Čínská centrální banka snížila střední kurz, od kterého se může tržní kurz každý den odchýlit maximálně o dvě procenta, na 6,2298 jüanu za dolar. V pondělí administrativně stanovený kurz činil 6,1162 jüanu.

Centrální banka svůj krok označila za „jednorázové znehodnocení“ a vysvětlila jej změnou způsobu, jimž bude oficiální kurz napříště určovat. Podle řady ekonomů je ale cílem tohoto kroku posílení konkurenceschopnosti čínského hospodářství. 

Ekonomové také upozorňují, že devalvace jüanu by totiž mohla odstartovat vlnu devalvací v dalších zemích a zbrzdit zpřísňování měnové politiky po celém světě. Mohl by dokonce přimět americkou centrální banku (Fed), aby odložila připravované zvyšování úrokových sazeb. Je to podle nich nová a kritická fáze globální měnové války.

„Bylo nevyhnutelné, že se Čína v určitou chvíli do měnové války zapojí,“ řekl analytik Nick Lawson z Deutsche Bank.

V mnoha vyspělých zemích sestoupily úrokové sazby k nule, rozmohlo se tištění nových peněz a měnové kurzy se staly jedním z posledních zbývajících prostředků k podpoře podnikatelské aktivity a k odvrácení deflace. Evropská centrální banka (ECB) například v březnu spustila kvantitativní uvolňování měnové politiky zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů, což bylo všeobecně vnímáno jako snaha o oslabení eura a podporu inflačních tlaků.

V důsledku uvolněné měnové politiky ve vyspělých zemích reálný kurz čínského jüanu vůči měnám nejčastěji používaným ve světovém obchodě stoupl za uplynulý rok o více než deset procent, a to navzdory zpomalování růstu čínské ekonomiky. Jak píše agentura Reuters, úterní téměř dvouprocentní devalvace jüanu signalizuje, že Pekingu došla trpělivost a že je ochoten i riskovat nové obchodní spory se Spojenými státy.

Reakce v USA

„(Devalvace jüanu) staví Fed do obtížné pozice. Otevírá možnost odkladu (zvýšení úrokových sazeb),“ upozornil analytik Patrick Chovanec z finanční společnosti Silvercrest Asset Management.

Americký Kongres se během posledních deseti let snažil přimět Peking, aby uvolnil kurz domácí měny a umožnil její posílení. Řada amerických zákonodárců a podniků si dlouhodobě stěžuje, že Čína svou měnu úmyslně podhodnocuje, aby zajistila domácím výrobcům konkurenční výhodu na mezinárodních trzích.

Tlak Spojených států na uvolnění kurzu jüanu dával smysl v době, kdy čínská ekonomika rostla desetiprocentním tempem a přitahovala rozsáhlé investice ze zahraničí. 

Z nejistoty ohledně načasování růstu úroků v USA v úterý těžilo euro. Jednotná evropská měna se během dne vyšplhala až na 1,1089 USD. Dolar k japonskému jenu přidával 0,2 procenta na 124,87 JPY.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...