10. prosince 2013 21:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Eurovia navrhla, že srovná zvlněnou D47 a bude ji dál opravovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zvlnění dálnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvlnění dálnice, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Zvlněná dálnice D47 se možná dočká v nejbližší době oprav. Návrh na odstranění nerovností povrchu a dalším sledování dosud bobtnajícího tělesa dálnice ministerstvu dopravy představila stavební firma Eurovia CS. Ta opraví úseky s největším zvlněním, na kterých byla v minulosti snížená maximální dovolená rychlost, a bude i nadále dálnici monitorovat a na své náklady udržovat, dokud bobtnání jejího tělesa neustane.

S odvoláním na výsledky večerního jednání to řekl ministr dopravy Zdeněk Žák. "Toto považuji za velmi cennou část dohody, protože nejsme schopni přesně definovat, o kolik by se ta záruka měla prodloužit," uvedl Žák.

ČTĚTE TAKÉ:

Bobtnání by mohlo trvat pět let, což je střední hodnota odborného odhadu, v extrémním případě se ale může dálnice vlnit ještě dalších deset let. Opravy se ale podle tohoto návrhu mají dělat tak dlouho, dokud dálnice nebude v normě. Po úterním setkání mají podle Žáka pokračovat jednání zástupců Eurovie a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), na kterých se doladí technické podrobnosti.

Teprve poté bude návrh možné převést do právní podoby a uzavřít jej jako dohodu mezi stavební firmou a ŘSD, dodal ministr a zopakoval, že pozice ministerstva dopravy tak zůstane v úrovni zprostředkovatele případné dohody.

Zvlnění části povrchu dálnice D47 se objevilo krátce po uvedení dálnice do provozu v roce 2008. Podle ŘSD Eurovia nedodržela domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítla.

Koncem října se mezi firmou a ministerstvem dopravy rozhořel nový spor o údajně chybějící štěrkové drťi na části dálnice. Tuto vadu měly prokázat, nebo vyvrátit nové kopané sondy. Dosud se však s nimi nezačalo.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse