21. června 2010 18:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evraz Vítkovice Steel přerušil odběr železa od ArcelorMittal

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ocelárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocelárna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

OSTRAVA Evraz Vítkovice Steel (EVS), která v Ostravě zvažuje uzavření ocelárny s 320 zaměstnanci, oznámila firmě ArcelorMittal Ostrava (AMO), že od ní nebude v červenci odebírat surové železo.

ArcelorMittal Ostrava oznámení o přerušení odběru železa překvapilo.  "Našemu generálnímu řediteli pouze sdělili, že v červenci nebudou odebírat žádné surové železo," řekla ČTK mluvčí ArcelorMittal Ostrava.

Kvapík k tomu pouze uvedl, že jednání s AMO zcela neukončili. O osudu ocelárny podle něj zatím nebylo rozhodnuto. Zástupci Evrazu před měsícem prohlásili, že pokud se na cenách železa s ArcelorMittal nedohodnou, uzavřou vítkovickou ocelárnu. Ukončení jejího provozu by mělo negativní dopad i na externí provozy a dodavatele. Propuštění by se mohlo na Ostravsku dotknout stovek lidí.

Zrušení odběru poškodí ArcelorMittal
Pro ArcelorMittal Ostrava znamená červencové přerušení dodávek železa pro Evraz významný výpadek ve výrobě, protože jde o čtvrtinu produkce jeho vysokých pecí. "Je to již podruhé v poslední době, co Evraz náhle zcela zastavil odběr surového železa. Zatímco loni byl Evraz, stejně jako celé ocelářství, v kritické situaci, nyní pro jejich nezodpovědné rozhodnutí nevidíme žádnou omluvu," uvedl generální ředitel ArcelorMittal Ostrava Augustine Kochuparampil. Největší tuzemská huť na to musí podle něho okamžitě reagovat, aby minimalizovala škody.

Kochuparampil již minulý týden řekl, že se budou snažit výpadek odbytu nahradit na jiných trzích. Propouštět zaměstnance letos firma nechce. To potvrdil i dnes. "Bez ohledu na to, jak jednání s Evrazem dopadnou, slibuji, že dostojíme závazku, že letos nebudeme propouštět. Škody, které nám postup Evrazu způsobil, ustojíme, a zcela určitě najdeme nějaké dlouhodobě přijatelné řešení," dodal.  Evraz tvrdí, že mu ArcelorMittal dodává železo za nadsazené ceny.

AMO: Cena železa není pravým důvodem zrušení odběru
ArcelorMittal to odmítá s tím, že nabízené ceny jsou běžné na trhu. Firmy měly problémy dohodnout se na cenách železa již v minulosti.

Zástupci AMO jsou současným oznámením Evrazu rozčarováni. "Vypadá to, že všechny ty nerealistické požadavky na změnu mechanismu pro výpočet ceny nereflektovaly jejich pravé úmysly. K obvinění, že jsme naše dodávky předražovali, musíme opět zdůraznit, že jsme opakovaně navrhovali, aby naše náklady ověřila nezávislá expertní firma. Nabízeli jsme rovněž, že budeme akceptovat stejnou marži, jakou má na výrobcích z našeho železa Evraz," prohlásil ředitel ArcelorMittal Ostrava pro vnější vztahy Jan Rafaj. I podle manažerů jiných hutních firem jde o přijatelnou nabídku.

Podle Rafaje jsou za jednáním Evrazu dva možné scénáře, proč se ve skutečnosti nechce dohodnout. "Buď bychom mohli stále dokola pokračovat v jednáních až do té doby, dokud skupina Evraz nespotřebuje v Ostravě veškeré přebytečné bramy, které má v Rusku. Anebo prostě chtějí vyklouznout ze všech svých závazků, včetně investic do životního prostředí, a svalit vinu na nás. Doufáme, že ani jedna z těchto možností neplatí. Ale pokud by se skutečně Evraz nechtěl dohodnout, a to ve velmi krátké době, raději bychom pro danou část produkce našli jiné uplatnění," doplnil Rafaj.

Čtrnáctidenní dovolená
Podle Breiové Evraz společnosti ArcelorMittal nesdělil, jestli bude pokračovat v jednáních o dodávkách oceli na další měsíce.

Vedení Evrazu minulý týden uvedlo, že pokud se na dodávkách s AMO nedohodne, nastoupí zaměstnanci ocelárny první dva týdny v červenci na čtrnáctidenní dovolenou. Proto by mohlo představenstvo firmy rozhodnout o uzavření ocelárny v polovině července.

V Evrazu Vítkovice Steel, kde nyní pracuje celkem 1260 lidí, mají nadále normálně fungovat další tři provozy. Firma by se pak měla zaměřit na válcování plechů a profilů.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz