Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Falešné antiviry masově útočí

Ekonomika

  15:51
NEW YORK - Když Keren Brophyová jednou surfovala na internetu, na monitoru se objevila zpráva, aby si aktualizovala antivirový program. Upozornění se v podstatě nelišilo od hlášení, která zobrazuje operační systém Windows, proto mu Brophyová žádnou zvláštní pozornost nevěnovala. Zaplatila tedy požadovaných 49,99 USD (kolem 1020 Kč) a až později si uvědomila, že naletěla podvodníkům.

Pozor na podobná podvodná varování. foto: SiemensReprofoto

Případů, jako je tento, se podle amerického ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ) objevuje stále více. A není divu, jde totiž o výnosný byznys, který má před sebou další růst.

Společnost Microsoft zjistila, že jen ve druhém pololetí loňského roku výskyt falešných antivirových programů, kterým se také říká scareware, proti prvnímu pololetí vzrostl asi o 48 procent.

Už ani cent
Brophyová zaplatila částku za aktualizaci údajného antivirového programu společnosti, která si říká Meyrocorp. Za pár dnů po instalaci ale zjistila, že její počítač po zapnutí nenabíhá správně do systému a zakrátko byl zcela nepoužitelný.

Ikona softwaru, který si od společnosti Meyrocorp zakoupila, mezitím z lišty na monitoru zmizela. Počítač nešlo znovu zprovoznit, dokud Brophyová zcela nevyčistila pevný disk.

Když si dala počítač do pořádku, začala Brophyová hledat kontakt na firmu Meyrocorp, které na účet převedla téměř 50 dolarů za software, a doufala, že dostane peníze zpět, když jí software způsobil takové problémy. Nejprve tedy zaslala do Meyrocorpu e-mail s vysvětlením, proč chce od nich peníze.

K velkému překvapení ale zjistila, že na její e-maily chodí jen automatická odpověď. "Už jsem od nich neviděla ani cent," říká sedmatřicetiletá obyvatelka North Portu na Floridě. Firmu Meyrocorp přitom nebylo možné ani lokalizovat, natož se snažit s ní navázat kontakt a požadovat, aby vrátila zaplacenou částku.

V druhém pololetí 2008 se podobných případů objevilo téměř osm milionů.

Hlavně se neděsit
Microsoft zjistil, že jeden takový program se vyskytl na 4,4 milionu počítačů, což byl proti prvnímu pololetí nárůst o 66,6 procenta. Sdružení Anti-Phishing Working Group zase uvedlo, že za období červenec až prosinec počet programů typu scareware vzrostl na více než trojnásobek a dosáhl 9287 případů.

Scénář bývá většinou podobný: uživatel navštíví pravé internetové stránky nějakého výrobce antivirových programů, ale je přesměrován na web, který už s tímto výrobcem nesouvisí. Na webu jiného podniku se tedy dozví, že právě tam si může koupit antivirový program, a tam také vše začíná.

Web nabídne, že zkontroluje počítač a podle výsledku uživateli nabídne produkt. Většinou tento falešný web uživateli oznámí, že má v počítači viry a za poplatek zpravidla 50 dolarů mu nabídne údajný antivirový program. Sám tento program ale většinou bývá škodlivý, takže jeho instalací si uživatel vlastně infikuje počítač.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!