11. ledna 2015 6:00, aktualizováno 12. 1 18:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Fico je největší korupčník na Slovensku, obhájím to i u soudu, říká Jančura

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 43Diskuse
RegioJet představil nový vagon od rumunské firmy Astra. Celkem jich objednal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RegioJet představil nový vagon od rumunské firmy Astra. Celkem jich objednal... | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Na výrazně levnější jízdné oproti státnímu dopravci láká podnikatel Radim Jančura i na Slovensku. Po jeho velkém vstupu na trať Bratislava - Košice, kde cestující svými vlaky vozí za devět eur, ale přiznává, že bude muset zdražit. Podnikání mu totiž značně zkomplikovalo rozhodnutí vlády: bezplatné cestování vlakem pro děti, studenty a penzisty. „Fico je největší korupčník na Slovensku,“ reaguje na to Jančura.

„Je to (bezplatné cestování vlakem pro děti, studenty a penzisty, pozn. red.) hlavním důvodem mé obavy, jestli se dostaneme do zisku. Jen díky korupčníkovi Ficovi se náš byznys plán rozsypal,“ uvedl Jančura v rozhovoru pro slovenské Dennik N. A kritikou nešetřil ani v dalším vyjádření: „Fico je největší korupčník na Slovensku, protože volební korupce je nejnebezpečnější formou korupce. To si vždy obhájím i před soudem,“ dodal.

Slovenský premiér Robert Fico loni v listopadu podepsal se svým českým...

Cena devět eur za cestu z Bratislavy do Košic je tak pro Jančurovu Student Agency nadále neudržitelná. Rozhodl se ji proto ponechat jen na vybraných spojích. „Spoje, které bývají plné, budeme muset zdražit. Tou cenou musíme motivovat cestující, pro které je pět eur důležitých, aby využívali méně vytížené vlaky,“ uvedl „žlutý podnikatel“.

Jančura zatím netuší, o kolik eur půjde cena nahoru. „Může se ale stát, že nejdůležitější spoje v pátek a neděli budou jezdit za maximální regulovanou cenu. To může být klidně osmnáct eur v nejnižší třídě. Naopak v pátek ráno zlevníme na devět eur,“ uvedl.

Změny v cenách Student Agency na Slovensku, které vejdou v platnost od února, reagují na bezplatné cestování vlakem pro děti, studenty i důchodce nad 62 let. Slevu mohou využít i ti, kteří pobírají invalidní nebo sirotčí důchod. Podle odhadů se tato výhoda v pětimilionovém Slovensku týká zhruba poloviny obyvatel. 

K tématu

Lidovky.cz
  • 43Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!