19. května 2014 19:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Podnikatel Pawlowski opět žaluje Prahu. Chce 2,5 miliardy korun

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Podnikatel Sebastian Pawlowski. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Sebastian Pawlowski. | foto: Lidové noviny

PRAHA Firma Projekt Sever podnikatele Sebstiana Pawlowského chce po hlavním městě Praze 2,5 miliardy korun. Důvodem je údajně špatný postup při schvalování územního plánu v Benicích, kde chtěla firma stavět.

Pokud Praha firmě nevyhoví, chce se odškodnění případně domáhat prostřednictvím mezinárodní arbitráže. Vyplývá to z dopisu, který Pawlowski zaslal pražským zastupitelům. Podle vedení Prahy ale firma na změnu územního plánu nemá nárok a jednalo se o spekulaci s pozemky.

ČTĚTE TAKÉ:

Kontroverzní podnikatel švýcarského původu Pawlowski býval v minulosti spojován s vedením hlavního města v éře tehdejšího primátora Pavla Béma (ODS). "Nesprávným postupem hlavního města Prahy byly společnosti Projekt Sever způsobeny škody ve výši minimálně 2,5 miliardy korun," píše se v dopise datovaném 5. května 2014.

V Benicích chce firma postavit řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy včetně infrastruktury a občanské vybavenosti. Zmíněná změna územního plánu, která by výstavbu povolila, byla podle dopisu projednávána od roku 2006 a schválena byla o čtyři roky později.

Benice byly proti

Proti se ale postavila radnice v Benicích a Městský soud loni rozhodl, že změna je neplatná. Důvodem byla pochybení při projednávání změny. To potvrdil letos v únoru i Nejvyšší správní soud. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu. Právě zrušení změny kvůli chybám města a postup benické radnice vedly podle podnikatele ke zmaření investice. Jednání Benic pak označil v dopise za "účelové a šikanózní".

Vedení hlavního města ale podnikatelův výklad odmítá. Stavební zákon prý zakazuje městu měnit nezastavěná území na zastavitelná, pokud ještě ostatní zastavitelná nevyužilo. Území v Benicích prý patřilo mezi nezastavitelná území. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) proto tehdy prosazovanou změnu územního plánu označil za spekulaci s pozemky a soud ji oprávněně zrušil.

Pawlowski v dopise rovněž píše, že zákon říká, aby pražští zastupitelé "v případě zrušení změny územního plánu bezodkladně rozhodli o novém pořízení této změny". Následně konstatuje, že Praha již rok nic takového neučinila.

Ani to ale podle Prahy není přesné. Zastupitelé totiž mají konat pouze v případě, že soud zrušil část územního plánu. To se v tomto případě nestalo, soud zrušil jednu změnu, uvedl primátor.

Pawlowski Praze v minulosti pronajal na 20 let za zhruba čtyři miliardy korun Škodův palác. Nyní již pronajímatelem není. Rovněž stál na začátku výstavby administrativní budovy nad stanicí metra Národní třída, projekt později prodal.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse