Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Firmy nabírají, ale méně než loni. Nezaměstnanost ještě klesne

Evropa

  7:19
PRAHA - Nezaměstnanost klesá a podniky plánují podle šetření agentury Manpower další nábor potřebných lidí. Přes 461 tisíc lidí v registru úřadů práce hledalo na konci února práci. Je to o 6 tisíc méně než v lednu a o 87 tisíc méně než před rokem. Míra nezaměstnanosti v Česku tak klesla na 6,3 procenta a je společně s tou v Německu nejnižší v Evropské unii.
Úřad práce (ilustrační foto).

Úřad práce (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

A evidentně v dalších měsících bude klesat dál. Nasvědčují tomu nejen prognózy analytiků, ale dokládají to podle aktuálního šetření největší personální agentury Manpower i náborové plány českých zaměstnavatelů.

Manpower vydává takzvaný index trhu práce, který v Česku a dalších 41 zemích popisuje personální úmysly podnikatelů a firem. Sedm procent ze všech 750 oslovených zaměstnavatelů u nás odpovědělo, že v nadcházejícím čtvrtletí bude lidi nabírat.

Tři procenta z tohoto vzorku, sestaveného přesně podle poměrného zastoupení firem z jednotlivých oborů v české ekonomice, uvedla, že budou počty spíš snižovat. Z tohoto rozdílu počítá Manpower index trhu práce ve všech zemích – v Česku tedy vychází tento údaj na 4 procenta. Kromě toho 89 procent firem nebude stav měnit, jedno procento neví.

Mezi úspěšnými v Evropě

Představitelé Manpoweru hodnotí čtyřprocentní index jako poměrně úspěšný, i když například pro loňské třetí čtvrtletí, kdy byl hlad po nových zaměstnancích největší, byla převaha náborových plánů nad chystaným propouštěním větší – o sedm procent.

V Česku klesla nezaměstnanost na 6,3 procenta. I díky mírné zimě

V aktuálním srovnání jsme na tom v plánech na letošní druhé čtvrtletí mírně lépe než Německo, kde firmy s plánovaným náborem převažují nad úmysly propouštět o 3 procentní body.

Pro porovnání – Slovensko hlásí rozdíl plus 8 procent, Bulharsko dokonce plus 19 procent (tamní levná pracovní síla je pro investory hodně lákavá). Na druhé straně Francie udává index minus jedno procento – zaměstnavatelé plánující propouštění tam mírně převažují nad těmi, kteří se chystají nové lidi nabírat.

„Aktuální náborové plány zaměstnavatelů v České republice považujeme svým způsobem za konzervativní, odpovídají letošnímu očekávanému růstu ekonomiky, který bude pokračovat, ale zřejmě už trochu menším tempem než loni. Index vypovídá ale poměrně přesně o rostoucích zakázkách a pokračujícím velkém nedostatku lidí zejména v některých profesích,“ komentuje české náborové plány ředitelka společnosti Manpower pro Česko a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

A ve kterých oborech se bude nejvíce nabírat? Ze zpracování údajů od firem vyplývá, že největší převahu náborových plánů nad propouštěním (index je plus 14) vykazují u nás firmy z oboru distribuce a výroby elektřiny, plynu a vody.

Vysoká převaha plánovaných náborů nad uvažovaným propouštěním panuje také v dopravě a skladování, peněžních službách, zemědělství nebo velkoobchodě a maloobchodě.

Z deseti odvětví vykazují tři záporný index, tedy víc firem chce propouštět než nabírat. Jde o ubytovací a pohostinské služby (možná se bojí důsledků připravované evidence tržeb), těžba nerostných surovin a pak kategorie státní správa, vzdělávání a zdravotnictví.

Nejsou lidé a to je problém

Ekonomové připomínají, že očekávaný další pokles nezaměstnanosti a z něj plynoucí nedostatek zejména kvalifikovaných lidí mohou už způsobovat zaměstnavatelům a ekonomice problémy. Už teď je počet volných pracovních míst v české ekonomice nejvyšší od října 2008. A sehnat na tato volná místa odpovídající pracovníky je stále těžší.

Nezaměstnanost na Slovensku výrazně poklesla. Je na šestiletém minimu

Výhodou je, že uchazeči o práci si v této situaci mohou snáze diktovat podmínky, zejména ty platové, a očekává se, že velký převis poptávky nad nabídkou kvalifikovaných lidí povede k dalšímu růstu mezd.

Nevýhodou je, že řada firem se potýká s nedostatkem zkušených lidí, které nezbytně potřebuje v souvislosti s rostoucím počtem zakázek.

„To do budoucna může být velkou brzdou pro růst ekonomiky, která sice bude chtít růst, ale nebude na to dostatek lidí,“ soudí například analytik Home Creditu Michal Kozub.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč