25. ledna 2010 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Firmy žalují antimonopolní úřad kvůli úrokům z neprávem vybraných pokut

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Úroky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úroky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Antimonopolnímu úřadu hrozí, že bude muset platit milionové částky firmám, kterým udělil pokutu, ale kterou posléze Nejvyšší správní soud zrušil. Úřad kvůli náhradám úroků z udělených stamilionových pokut nyní čelí žalobám celkem sedmi firem. Informoval o tom deník E15.

Soudy v těchto žalobách dosud nerozhodly. Přesnou sumu, o kterou se firmy s antimonopolním úřadem soudí, nechtěl jeho mluvčí Kristián Chalupa sdělit. "Vychází totiž z proměnlivé úrokové sazby a v žalobách rovněž není konkrétně vyčíslena," vysvětlil.

Svých práv se u soudu domáhá šest čerpacích stanic - Agip, Aral, OMV, Shell, ConocoPhillips a Benzina, které úřad dříve vyšetřoval z kartelu.

Kromě toho jej loni zažalovala také Českomoravská stavební spořitelna, jež spolu s pěti dalšími ústavy dostala pokutu za údajnou kartelovou dohodu z roku 1997. Těsně po zrušení verdiktu požadovaly stavební spořitelny po úřadu deset milionů korun na úrocích, úřad jim však nevyhověl.

Na soud se z postižených spořitelen nakonec obrátila pouze Českomoravská stavební spořitelna. Po úřadu požaduje náhradu škod, které jí vznikly tím, že 20,5 milionu korun pokuty měla na účtech úřadu a nemohla s nimi disponovat a získávat z nich úroky.

Žádosti o ušlé úroky zatím v praxi úřadu nejsou časté, přestože soudy zrušily řadu pokut vyměřených antimonopolním úřadem. Podobný požadavek vznesla zatím jen firma Tchibo, která v roce 1995 zaplatila pokutu sedm milionů korun. Loni Tchibo uspělo s žalobou u Městského soudu v Brně a stát by tak měl firmě zaplatit 1,2 milionu korun.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz