16. srpna 2010 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Fond bydlení je bez peněz. Zastavil přijímání žádostí o dotace

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Rekonstrukce vdechnou koupelnám ve starých panelácích nový život.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce vdechnou koupelnám ve starých panelácích nový život. |

PRAHA Státní fond rozvoje bydlení pozastavil přijímání žádostí o úrokové dotace na opravy bytových domů z programu Nový panel. Letos přijal již 700 žádostí, na víc už ovšem tento rok nemá peníze.

Vyplývá to z webu fondu. Letošní rozpočet na Nový panel pamatuje částkou téměř 1,1 miliardy korun. Program ale dále poskytuje záruky za úvěry na opravy bytových domů. Žádosti přijímá Českomoravská záruční a rozvojová banka. Vztahují se i na projekty žádající o dotaci z programu Zelená úsporám.

V roce 2009 schválili úředníci v programu Nový panel úrokové dotace pro 2203 vlastníků bytových domů v celkové výši 2,65 miliardy korun. Celkový objem podpořených úvěrů činil 13,06 miliardy korun. Počet žádostí o dotace z programu loni ve srovnání s předchozími roky klesl. Začala platit vládní novela zpřísňující podmínky pro přidělování dotací.

Program Nový panel původně poskytoval úrokové dotace na opravy a modernizace panelových domů, od loňského května z něj ale můžou peníze směřovat i na opravy ostatních bytových domů. Čerpání úrokových dotací z uzavřených smluv o podpoře je rozloženo do jednotlivých let po celou dobu splatnosti podporovaného úvěru, tedy až po dobu 15 let.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz