11. ledna 2010 16:57 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Aktuality

Ford získal dvě hlavní ceny detroitského autosalonu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ford Fusion Hybrid 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ford Fusion Hybrid 2010 | foto: Reprofoto

DETROIT Americká automobilka Ford Motor dnes získala dvě hlavní ceny začínajícího detroitského autosalónu. Vůz Ford Fusion Hybrid se stal Severoamerickým osobním autem roku 2010 a dodávka Ford Transit Connect je Severoamerickým užitkovým vozem roku. Za 17 let historie ocenění získala jedna automobilka obě hlavní ceny teprve potřetí.

Hybridní verze modelu Fusion porazila vozy Buick laCrosse od skupiny General Motors a Golf/GTI od německého Volkswagenu. Transit Connect zvítězil nad Chevroletem Equinox od GM a japonským vozem Subaru Outback.

Před rokem vyhrál Ford v Detroitu cenu užitkový vůz roku se svým pickupem F-150, zatímco ocenění osobní auto roku dostal luxusní sedan Hyundai Genesis.

Interiér vozu Ford Fusion Hybrid

O výsledku rozhoduje 49 motoristických novinářů z USA a Kanady. Automobilky obvykle využívají prestižního ocenění z každoroční výstavy v Detroitu k propagaci svých vozů. Novináři, kteří nová auta testují celý předchozí rok, hodnotí vozy z hlediska inovace, designu, bezpečnosti, řízení, spokojenosti řidiče a poměru ceny k hodnotě.

"Zisk obou prestižních ocenění potvrzuje, že náš plán ONE funguje a přináší našim zákazníkům špičkové produkty," komentoval vítězství Fordu prezident americké divize firmy Mark Fields.

Úspěšný boj s krizí
Ford je jedinou ze tří amerických automobilek, která se v minulém roce neuchýlila pod ochranu konkurzního režimu a v níž nezískala většinový podíl za svou finanční pomoc americká vláda. Díky tomu si automobilka vedla mnohem lépe než její domácí rivalové. Odbyt vozů Ford v USA sice loni klesl o 15 procent na 1,616 milionu, firma však vzhledem k většímu propadu celého trhu získala na domácím trhu vyšší podíl poprvé od roku 1995.

Na rozdíl od GM a Chrysleru je také vedení Fordu stabilní od roku 2006, kdy se ujal nejvyšší výkonné funkce bývalý manažer Boeingu Alan Mulally. Akcie Fordu získaly od listopadu 55 procent a za celý poslední rok se jejich hodnota zvýšila zhruba čtyřnásobně.

ČTK