15. května 2008 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Auto - Testy

Forester: větší a pohodlnější

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Subaru Forester je pohodlnější a přitom za stejné peníze jako dřív. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Subaru Forester je pohodlnější a přitom za stejné peníze jako dřív. | foto: Foto Subaru

Subaru Forester na českém trhu vždy patřil mezi nejoblíbenější středně velká SUV vybavená zážehovým motorem. Jeho silnými stránkami byly vynikající jízdní vlastnosti na silnici, solidní průchodnost terénem, robustní technika a zajímavé ceny. Spíše negativně byl hodnocen menší vnitřní a zavazadlový prostor či spíše zastarale působící interiér.

Při vývoji nové generace tohoto modelu, která se právě začala prodávat také v České republice, se Subaru soustředilo kromě jiného na zmiňovaná negativa předchozího modelu. Nová generace tohoto vozu je proto větší než jeho předchůdce, a to do všech směrů. S tím došlo i ke zvětšení prostoru pro náklad na 450 litrů.

Jako technický základ posloužila u Foresteru nová Impreza. To je poznat hned po usednutí za volant, kde na posádku čeká přístrojová deska známá z tohoto hatchbacku nižší střední třídy. Toto spříznění se ale naštěstí projevuje také při jízdě. Forester je o něco měkčeji odpružen a právě díky tomu se vyznačuje překvapivým nabízeným komfortem. Účinnost, s níž filtruje nerovnosti silnic, patří k nejlepší ve své kategorii. Dobrou zprávou je, že na vysoké úrovni jsou také samotné jízdní vlastnosti – to se ale od automobilů značky Subaru očekává jaksi samozřejmě. Světlá výška 215 mm (turbo 225 mm) umožňuje bezproblémové jezdění v lehčím a středně těžkém terénu. Výlety mimo silnici usnadní také k základnímu motoru dodávaná redukce, která se osvědčí také při tahání těžkých přívěsů.

Zatím benzin, bude turbodiesel
Nový Forester přišel na trh s dvojicí motorů, které jsou známy z předchozí generace. Jedná se o ploché zážehové čtyřválce. Základ nabídky tvoří dvoulitr s výkonem 150 koní. Velmi zajímavé jízdní zážitky nabízí přeplňovaný motor 2,5 l s výkonem 230 koní. Důležitou informací je i ta, že na podzim se do prodeje dostane i vznětová verze tohoto vozu se zbrusu novým boxer-turbodieselem, který se již prodává v modelech Legacy a Outback.