Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Googlování příznaků může být nebezpečné, varují lékaři

Média

  7:30
BRUSEL - Cukání v oku jako příznak smrtelné nemoci? Běžná věc, rozhodnete-li se stanovit si diagnózu sami za pomoci Googlu, tvrdí belgická zdravotnická organizace Belgické centrum pro medicínu založenou na důkazech. Centrum proto spustilo kampaň s názvem „Negoogluj to,“ která lidi nabádá ke konzultování seriózních lékařských zdrojů.

Negoogluj si příznaky, varuje belgická zdravotnická společnost foto: Youtube.com

Podle tvůrců kampaně dává až 75% lidí přednost Googlu před návštěvou doktora. Na internetu pak nacházejí nedůvěryhodné a informace o tom, co mohou jejich příznaky znamenat, a nezřídka i nebezpečné rady, jak se léčit. 

V rámci kampaně vzniklo i varovné video, které v nadsázce ukazuje, kam až může vést snaha určit si diagnózu v případě zaníceného prstu. Neškodný otok může po chvíli strávené čtením o hrozivých případech oteklých prstů na internetu nakonec člověka vystresovat natolik, že se začne obávat o vlastní život.

Kampaň centra přitom využívá jako hlavní médium samotný Google - skrze jeho placenou službu AdWords. Zpráva „Negoogluj to“ se objeví jako první sponzorovaný odkaz poté, co uživatel zadá do vyhledávače jedno ze stovky nejvyhledávanější symptomů, jakými jsou například cukající víčko, bolest hlavy nebo svědění v intimních partiích.

ČTĚTE TAKÉ:

Odkaz vede na stránky centra, které spolupracuje s vlámskou vládou, doktory i pacienty. Podle jeho vyjádření není na hledání informací on-line nic špatného, pokud člověk nespoléhá na neověřené zdroje. Nevýhodou Googlu je fakt, že ze své podstaty zobrazované odkazy nefiltruje a „doktorem“ se tak může stát de facto kdokoli.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...