Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Hamižný odborový boss půjde do vězení

Ekonomika

  12:48
BERLÍN/BRAUNSCHWEIG - Bývalý šéf odborů koncernu Volkswagen, kterému patří i Škoda Auto, půjde za mříže. Tam ho na dva roky a devět měsíců poslal zemský soud v západoněmeckém Braunschweigu. S roční podmínkou vyvázl bývalý personální manažer automobilky Klaus-Joachim Gebauer.

Klaus Volkert (vlevo) a Klaus-Joachim Gebauer u soudu foto: RONNY HARTMANN AFP

Prokuratura vyšetřuje bývalé manžery Daimleru
V době, kdy soud rozhodoval o vině a trestu pro odboráře VW zahájila prokuratura ve Stuttgartu vyšetřování několika bývalých manažerů koncernu Daimler. Vyšetřování zahrnuje pět až deset lidí, kteří dříve byli manažery autobusové divize Daimleru. Jsou podezřelí ze zneužití důvěry a z podplácení zahraničních představitelů. Bývalý šéf divize Wolfgang Diez odstoupil z funkce v listopadu 2006 poté, co vnitřní podnikové šetření narazilo v divizi na nesrovnalosti. Několik dalších manažerů divize pak podnik sesadil z funkcí.

Volkert a Gebauer jsou klíčovými aktéry skandálu kolem podvodů a zpronevěřování podnikových prostředků.

Osmačtyřicetiletý Volkert byl usvědčen z navádění a napomáhání ke zpronevěře a porušení zákona o podnicích.

Volkert se v rozporu se zákonem léta obohacoval a sám si řekl o vysoké prémie, které celkově dosáhly výše téměř dvou milionů eur (kolem 50 milionů korun). Ty mu zařídil již dříve odsouzený personální ředitel VW Peter Hartz.

Volkert podle zdůvodnění rozsudku vědomě obcházel skutečnost, že o jeho odměňování stejně jako o platech dalších členů odborové závodní rady mohla rozhodovat pouze k tomu účelu zřízená komise. "Obžalovaný věděl, že platby dostával jen díky tomu, že byl předsedou závodní rady," četla ze zdůvodnění rozsudku předsedající soudkyně Gerstin Dreyerová.

Přitom údajně nehrálo žádnou roli, jak důležitá byla Volkertova práce pro firmu. Sám odborářský boss přitom tvrdil, že příjmy na úrovni platů manažerů dostával oprávněně, neboť ze své pozice pro podnik plnil "důležité a hodnototvorné úkoly".

Soud dospěl k závěru, že požadavky Volkerta a dalších mocných odborářů plnil Gebauer, mimo jiné organizováním návštěv nočních klubů a nákladných večírků, z nichž mnohé se konaly v zahraničí. Vše se hradilo ze zvláštního podnikového konta. Podle všeho však Gebauer pouze plnil nařízení Hartze, jenž byl už loni v lednu odsouzen podmíněně na dva roky a k pokutě ve výši 576.000 eur. Gebauer svou vinu během procesu nepopíral, ale vždy zdůrazňoval, že pouze plnil příkazy nadřízených.

Na rozdílné tresty pro manažera Hartze a odboráře Volkerta narážel obhájce dnes odsouzeného odborového předáka Johann Schwenn, když prohlásil, že německá justice je "dvoutřídní", a nepřímo ji tak obvinil z podjatosti.

"Výměra trestu je přehnaná," řekl televizní stanici N24 jeden ze dvou Volkertových advokátů. Oznámil, že jeho klient se proti verdiktu odvolá a bude požadovat zproštění obžaloby. Revizi rozsudku nad svým klientem hodlá požadovat i Gebauerův obhájce Wolfgang Kubicki.

Obžaloba pro oba obžalované požadovala vyšší tresty: pro Volkerta tři roky a devět měsíců odnětí svobody a pro Gebauera rok a osm měsíců. Obhájci obžalovaných naopak žádali zrušení všech obvinění. Volkert při jednom ze stání připustil, že pomohl zařídit vysoké honoráře pro svou bývalou brazilskou milenku, ale jinak se prý ničeho nekalého nedopustil.

Vedení koncernu, který je největším výrobcem automobilů v Evropě, si zjevně chtělo zástupce zaměstnanců naklonit při prosazování nepopulárních kroků. Rozsáhlá aféra vyplula na povrch v létě 2005. Podezření z nepravostí padlo i na bývalého personálního šéfa Škody Helmutha Schustera. Ten údajně budoval sítě nastrčených firem, které se ucházely o lukrativní zakázky koncernových podniků. Schuster v procesu s Volkertem a Gebauerem vypovídal pouze v roli svědka, stejně jako bývalý předseda představenstva Volkswagenu Ferdinand Piëch.

Autor: