Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

HANSEN: Růst komodit brzdí rozvojové trhy, pozornost se upírá k Fedu

Ekonomika

  7:00
Během minulého týdne se všechny hlavní komoditní sektory trochu stáhly. Do jisté míry za tím stálo menší vybírání zisků po růstu trhů z počátku srpna. Výnosy amerických dluhopisů se vyšplhaly až na dvouletá maxima - to když americká centrální banka Fed definitivně potvrdila, že svůj rozsáhlý program nákupu aktiv k 19. září začne ukončovat. V Číně se pak během srpna zlepšila aktivita v průmyslovém sektoru, zatímco rozvíjející se trhy se dočkaly výprodejů u dluhopisů, akcií i u svých měn.

Budova americké centrální banky Fed foto: Reprofoto

Sektor vzácných kovů se obešel bez výkyvů, stejně jako se neměnily ani počty zlata drženého prostřednictvím burzovně obchodovaných produktů (ETP). Čísla zůstala stabilní už druhý týden v řadě, přestože rostly výnosy dluhopisů a šířily se zvěsti o ukončování kvantitativního uvolňování Fedu.

Zvýšená volatilita a výprodeje na rozvíjejících se trzích zlatu dodaly podporu. Naopak stříbro si vybralo oddychový čas a oproti zlatému kovu zaostávalo - tomu se dokonce povedlo z červnového dna dostat až o 30 procent výše.

Smíšeně se dařilo energetickým trhům, například cena amerického zemního plynu rostla díky vyšší poptávce způsobené horkým počasím. Cena ropy Brent se udržela na původních hodnotách přesto, že geopolitické napětí na Blízkém východě a severu Afriky zůstává vysoké. Ovšem cena ropy WTI se proti Brentu snížila, rozdíl mezi nimi je znovu pět dolarů. To však lépe odpovídá skutečným fundamentům.

Horší výsledky u průmyslových kovů a měkkých komodit

Průmyslové kovy, tažené tentokrát niklem, nakonec nedokázaly reflektovat lepší výrobní data z Číny a známky oživení světové ekonomiky a všechny skončily v minusu. V předchozích čtyřech týdnech se sice vezly na silné rally, nyní však přišla konsolidace. Podpora by však měla být právě díky lepším ekonomickým datům z Číny, Evropy a Spojených států a s nimi spojeným pravděpodobným růstem poptávky za rohem.  

Nejhorší výsledky však hlásí takzvané měkké komodity. Bavlna dokonce zaznamenala největší třídenní propad za poslední dva roky. Také káva začala opět klesat a cukr pak spadl až na klíčovou hranici podpory.

Letošní podmínky byly pro plodiny vynikající, zásoby tak zůstávají vysoké, což obnovilo tlak na jejich ceny. Tomu se dříve nevyhnuly ani klíčové plodiny jako kukuřice a sójové boby. Ovšem v minulém týdnu zasáhlo americký středozápad horké a suché počasí a sklizeň začíná už za několik týdnů. To by mohlo negativně ovlivnit jejich výnosnost.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!