Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Hašek chce zakázat těžbu břidlicového plynu. Do doby, než bude bezpečná

Ekonomika

  15:36
PRAHA - Šéf Asociace krajů a poslanec Michal Hašek (ČSSD) chce zakázat metodu hydraulického štěpení hornin při těžbě břidlicového plynu a na představil návrh zákona, který by měl těžbu i průzkum pro ni znemožnit. Pokud ale bude v budoucnu možné získávat plyn ekologicky šetrným způsobem, nechce těžbě bránit.

Michal Hašek na jednání Jihomoravkého kraje foto: MAFRA – Jiří Salik Sláma

Při těžbě plynu metodou hydraulického štěpení neboli frakování se pod zem nahání voda s pískem a s nebezpečnými chemikáliemi.

"Jsou zkušenosti z Evropy a ze světa, že ty důsledky (těžby) jsou velmi fatální pro krajinu, pro životní prostředí a samozřejmě také pro lidi, kteří na dotčených místech žijí," míní Hašek. Uvedl, že hydraulické štěpení hornin ohrožuje zásoby pitné vody a vede k záboru a ke kontaminaci zemědělské půdy.

Břidlicový boom

Břidlicový plyn těží pomocí hydraulického štěpení hornin Spojené státy, velké plány má v tomto ohledu i Polsko.

Naopak Francie či Bulharsko těžbu plynu pomocí hydraulického štěpení zakázaly.

Hašek v návrhu zákona žádá, aby stát zakázal využívání hydraulického štěpení při těžbě a porušení zákazu trestal pokutou do deseti milionů korun. Podle něj by také měly úřady mít pravomoc společnostem, které zákaz poruší, odebrat až na tři roky oprávnění k hornické činnosti.

Do řízení o povolení hornické činnosti, a tedy i těžby pomocí hydraulického štěpení, by se mohly podle Haška zapojit i kraje. Dosud měla takové právo pouze obec, na jejímž území se mělo těžit.

Hašek také požaduje, aby stát musel povinně odepsat zásoby břidlicového plynu, pokud ho nebude možné získat jinak než hydraulickým štěpením. Odpis zásob ale Hašek nepovažuje, na rozdíl od zákazu metody těžby, za zásadní věc.

Ani pravicový, ani levicový návrh

Hašek chce návrh zákona nabídnout k podpisu i poslancům z jiných politických klubů. "Já jsem přesvědčen, že tento zákon není ani pravicový, ani levicový. Je o použití selského rozumu," řekl. Vyjádřil také přesvědčení, že by Poslanecká sněmovna mohla zákon projednávat v prvním čtení už na začátku příštího roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Proti průzkumu a případné těžbě se staví ekologové, hejtmani, radnice i obyvatelé lokalit, kde by zásoby břidlicového plynu mohly být. Obávají se zhoršení kvality životního prostředí i kvality podzemních vod.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) v listopadu uvedl, že nepodpoří zákon, který by v Česku těžbu břidlicového plynu jednou provždy zakázal. Místo toho navrhuje moratorium na těžbu i na průzkum ložisek do roku 2014, během kterého stát stanoví podmínky, které by bylo nutné pro budoucí průzkum a těžbu splnit.

Autoři: ,