Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Historická záchrana člena EU. Padající Řecko požádalo o bilion

Ekonomika

  11:14aktualizováno  14:03
ATÉNY - Řecko požádalo o aktivaci mezinárodní pomoci dohodnuté s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem. Oznámil to řecký premiér Jorgos Papandreu. Mluví se o pomoci v objemu až 45 miliard eur (až 1,1 bilionu Kč). Jde tak o historickou záchranu člena EU.

Řecko neudrží dluhy ani s pomocí Unie, úroky ho táhnou do černé díry foto: Shutterstock

Řecko je v těžké dluhové krizi a varovalo, že za tak vysoké úroky, jaké platí teď, si dlouho půjčovat nevydrží. Země má přitom do měsíce splatné závazky v řádu miliard eur.

"Je nevyhnutelné, abychom požádali o aktivaci tohoto mechanismu," řekl Papandreu, který rozhodnutí sděloval v televizním přenosu z nejvýchodnějšího řeckého ostrova Kastellorizo.

Rozhodnutí je podle premiéra vzkazem spekulantům, aby si nezahrávali s eurem.

Eurokomise rozhodne v příštích dnech
V reakci na řeckou žádost dnes Evropská komise uvedla, že o aktivaci finanční pomoci musí rozhodnout euroskupina, tedy ministři hospodářství a financí eurozóny, po konzultacích s Evropskou centrální bankou. Učinit by tak měla v příštích dnech.

Novinářům to dnes řekl mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj. Podle něj poskytnutí pomoci není otázka příštích 24 hodin.

"V první řadě Evropská komise a Evropská centrální banka vydají stanovisko, zda je aktivace (záchranného) mechanismu nutná, a v době, kdy bude toto stanovisko existovat, euroskupina formálně rozhodne o aktivaci mechanismu," uvedl Altafaj. Podle něj Evropská komise ještě od Řeků konkrétní žádost neobdržela.

Řekové dopis ale již odeslali a zveřejnili jej během tiskové konferenci Evropské komise. "V souladu se stanoviskem šéfů států a vlád z 25. března o poskytnutí podpory Řecku, kdykoliv bude potřebovat, Řecko žádá o aktivaci podpůrného mechanismu," uvádí dopis, pod nímž je podepsaný řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.

Analytici: Není to dobrý výsledek ani pro Řecko, ani pro eurozónu

Analytici nabádají k opatrnosti a otevřeně říkají, že to není dobrý výsledek ani pro Řecko, ani pro eurozónu.

"Neřekl bych, že tím jsme z nejhoršího venku, protože teď se bude dost bojovat o to, jak velká ta pomoc má být a jaké budou podmínky, které s ní budou spojeny," poznamenal analytik finančního ústavu Nomura Sean Maloney.

A podobně situaci vidí i další ekonomové.

"Není to dobrý výsledek pro Řecko, ani pro eurozónu. Bylo to ale nutné, protože Řecko už si nemůže dovolit financovat dluh za současné tržní sazby," řekla šéfka výzkumu ve společnosti Forex.com Jane Foleyová.

"Přiznáním Řecka, že potřebuje pomoc, to ale teď nekončí. Řecko se může znovu postavit na vlastní nohy jedině tak, že začne žít podle toho, na co má," dodala.

Zprávy o tom, že Řecko o pomoc požádá, se začaly šířit světovými médii už během dopoledne. Německo, k němuž se k jako největšímu členovi eurozóny upírají zraky všech ostatních, do poslední chvíle tvrdilo, že o žádné žádosti Řecka nic neví. Berlín ale ujistil, že bude solidární, a naznačil tak, že případnou finanční pomoc Řecku asi blokovat nebude.

V Aténách je nyní mise Mezinárodního měnového fondu, Evropské unie a Evropské centrální banky. Řekové dojednávají podmínky čerpání pomoci v objemu až 45 miliard eur (až 1,1 bilionu Kč). Přesná podoba pomoci zatím není známa.

Pekelné úroky?
Zatím není ovšem jasné, za jakých podmínek země eurozóny Řecku půjčí. Podle původních úvah by se měla úroková sazba pohybovat kolem pěti procent, přičemž tato hranice byla na konci března poměrně blízko běžnému tržnímu úroku.

Od té doby se však problémy Řeků ještě prohloubily a úrokové sazby jejich dluhopisů citelně vzrostly. Podle Altafaje bude úroková sazba počítána podle mechanismu, který ministři financí eurozóny odsouhlasili na začátku dubna. Vzhledem k nejasnosti o konkrétním datu uvolnění pomoci však není možné úrokovou sazbu zatím
stanovit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!