Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Špína, plíseň, prach a myši. Inspektoři loni zavřeli přes 200 provozoven ‚hrůzy‘

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Špína, plíseň, myši nebo psi v kuchyni. Více než 200 provozoven společného stravování se loni nevyhnulo problémům. Nejčastějšími typy podniků, který Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uzavřela, byly restaurace a rychlá občerstvení. Následovaly obchody s potravinami, bary a herny.

Taktéž plochy pro ukládání surovin určených k výrobě pokrmů vykazovaly v restauraci Čerchovanka známky znečištění dlouhodobě usazenou špínou. Podlaha v kuchyni na hůře přístupných místech byla pokryta mastnotou a zašlými nečistotami. foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Jak zachází řetězce v Česku s uzeninami? V boxech mají nadměrné teplo

„Mezi tradiční závažné přestupky se řadí provozovny, kde inspektoři zjišťují přítomnost mrtvých, nebo živých hlodavců. Zjistili jsme i případy, kdy byla nalezena mrtvá těla myší v prostorách kuchyně. Jejich trus se nacházel také v regálech s potravinami či v blízkosti skladování potravin nebo přímo na potravinách samotných. Z poslední doby byla kuriózní kupříkladu přítomnost dvou psů v kuchyni během kontroly,” uvedl pro lidovky.cz mluvčí SZPI Pospíchal.

Dalšími důvody, pro které inspektoři udělovali pokuty, bylo také nezajištění přístupu k teplé vodě, popraskané stropy či nefungující toalety. Během podzimu inspekce zakázala používat skladovací prostory také hned dvou poboček Billy v Neratovicích a České Lípě z důvodu probíhajících rekonstrukcí. „Ve skladu potravin panovaly prašné podmínky a uložené zboží leželo místy pod vrstvami prachu,” poznamenal za SZPI Pavel Kopřiva.

Méně masa v segedínu a falšovaný sýr

SZPI kontroluje také falšování pokrmů a nápojů. Již dříve varovala například před klamavým označením smažený sýr u produktu, který obsahoval převážně rostlinný, nikoli mléčný tuk. Podobným případem se inspektoři zabývali i v nedávné době.

„Namátkou můžeme uvést případ klamání spotřebitele u pizzy Quattro formaggi, kdy byla na výrobu pizzy byla použita surovina, která nebyla sýrem - v použité surovině byl mléčný tuk částečně nahrazen tukem jiným,” upozornil Pospíchal. Problém inspektoři zaznamenali také u segedínského guláše, který obsahoval nižší obsah masa, než měl. „Kapitolou samou pro sebe je problém vyznačování alergenů,” doplnil Pospíchal. Často tak chybí označení, že výrobek obsahuje celer, vejce, hořčici nebo sóju.

Alergeny ve zmrzlině

Právě na alergeny se loni inspektoři zaměřili hned několikrát. Zkoumali třeba kopečkovéh zmrzliny. „Výsledky loni nebyly příliš uspokojivé. Inspektoři odebrali 51 vzorků, u kterých jsme sledovali přítomnost alergenních látek, které nebyly prodejcem uvedeny. Bohužel u každého čtvrtého vzorku inspekce zjistila pochybení. Především se jednalo o nedeklarovanou mléčnou bílkovinu u ovocných zmrzlin, nebo přítomnost arašídů,” řekl Pospíchal.

Vyšší teploty v chladících boxech

SZPI se loni, stejně jako v roce 2014, zaměřila na kontrolu burčáku. Podle Pospíchala výsledky akce naznačují výrazné zlepšení na trhu. „Loni inspektoři SZPI prověřili celkem 577 prodejních míst a v 79 případech odebrali vzorek pro analýzu v laboratoři. Rozbor prokázal pochybení pouze u dvou vzorků.”

Naopak výrazně špatné výsledky přinesla kontrolní akce automatů s teplými nápoji. Ve 34 ze 47 případů zjistili inspektoři směsi s nižším obsahem kakaového prášku, než je požadováno.

SZPI se zaměřila také například na falšování rostlinných olejů, kvalitu máku či zacházení s uzeninami. Od začátku roku do konce listopadu zjistila 23 prohřešků v českých prodejnách. Ty se týkaly především vyšší teploty v chladicích boxech, z nichž si zákazníci vybírají zboží. Vyšší teploty pak vedly k šíření různých druhů plísní.

Co pijete v českých automatech: čokoládu s minimem kakaa a náhražky mléka

Za falšování surovin mohou inspektoři udělit pokutu až 50 milionů korun. V případě provinění proti hygienickým předpisům nebo neuvedení údajů o obsažených alergenech je maximální možná sankce nižší, a to 10 milionů korun.

„Kontrolovaná osoba má možnost po splnění opatření, například po úklidu nebo deratizaci, informovat inspekci o nápravě. Pokud jsou pochybení odstraněna, inspekce uložený zákaz používání prostor uvolní,” dodal Pospíchal. Informace o znovuotevření provozovny lze nalétz na webu SZPI Potraviny na pranýři v sekci Provozovny.

Autor: