Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Internet je stejný jako komunismus. Jedince vykořisťuje, tvrdí jeho kritik

Média

  12:59
PRAHA - Internet bývá považován za nejsvobodnější místo na zemi, kde může ke štěstí či úspěchu přijít každý. Jenže podle světoznámého kritika internetové společnosti Andrewa Keena je to ve skutečnosti naopak – web a moderní technologie lidskou společnost ničí.

Kritik internetové společnosti Andrew Keen. foto: FOTO IINFO – KAREL CHOC

„Internet je jako komunismus. Utopie vytvářející monopol a kulturní dohled. Rozdíl je jen v tom, že nemáme jednoho Velkého bratra, ale více menších bratrů. Jedinci ztrácejí svá práva a jsou vykořisťováni,“ říká Keen v rozhovoru pro LN.

LN:Ve své přednášce na pražském Czech Internet Forum jste internet přirovnal ke komunismu. V těchto zeměpisných šířkách silné prohlášení...

ANDREW KEEN (55)

  • Britský podnikatel, spisovatel a kritik internetové kultury. Tomuto tématu věnoval tři své knihy. Poslední titul z letošního roku se jmenuje Internet Is Not the Answer (Internet není odpověď).

Vystudoval historii na Londýnské univerzitě a univerzitě v Sarajevu a politické vědyna univerzitě v Berkeley.

■ V roce 1995 založil startup Audiocafe.com, do kterého investovaly firmy jako Intel a SAP. Po splasknutí internetové bubliny v roce 2000 působil ve vedení řady technologických společností, rozjel i vlastní mediální projekty.

■ Jak sám přiznává, jeho tvorbu výrazně ovlivnili Josef Škvorecký, Danilo Kiš, Jaroslav Hašek a především Franz Kafka.

V Praze jsem byl poprvé v roce 1978. Od té doby se hodně změnila. Ve městě plném optimismu se tak špatně mluví kriticky. Češi snad nejlépe v celé střední a východní Evropě rozumí digitální debatě. Oproti Silicon Valley máte jednu velkou výhodu a tou je paměť. Jste proto mnohem více kritičtí. Osobně mám hluboký obdiv k české kultuře. K českým spisovatelům i filmovým tvůrcům. Češi jsou v tomto ohledu opravdu takoví švejci, kteří se umí v systému dobře pohybovat, a když chtějí, tak ho i zevnitř rozvracet.

LN:Komunismus je ale velkou částí Čechů vnímán jako čisté zlo, které zkazilo nespočet životů. Je internet opravdu tak špatný?

V mém srovnání jde o ideologii jako takovou. O tu neskutečnou utopii. Nikoliv o politické vězně nebo lidi, kteří zemřeli při pokusu dostat se na Západ. Marx si také myslel, že technologie je odpovědí a že nás zbaví nerovností kapitalismu. Stejně jako třeba britský autor Paul Mason, který ve své knize PostCapitalism tvrdí, že s kapitalismem je konec a růst tržní ekonomiky zaručí technologie. Ve skutečnosti technologie odpovědí nejsou. Mluva komunismu a mluva technologií je v mnoha ohledech stejná. Ba co víc, v některých ohledech jsou komunismus a technologie propojené. Je to víc než paralela.

LN:Které oblasti máte na mysli?

Komunismus vytvářel politický monopol. Ničil svobodu a zastával kulturní dohled. Dnešní internet není jeden Velký bratr, je to mnoho menších bratrů, ale výsledek je stejný. Máme tu kulturní dohled, nové druhy monopolů, jedinci ztrácejí svá práva, vidíme zde nové druhy vykořisťování... Marx měl proletariát, dnes máme prekariát, tedy lidi nejistě zaměstnané nově vzniklými platformami. Ty, kdo nemají skutečnou práci, ale na živobytí si vydělávají ježděním pro Uber, pronajímáním pokojů na Airbnb a podobně.

LN:V čem tkví největší zlo technologií po ekonomické stránce?

Jednoznačně v obchodním modelu. Technologie Googlu a dalších jsou samy o sobě brilantní. Problém je, že je jejich produkt zdarma. Musejí proto vydělávat na datech. Čím více používáme Google, tím více o nás ví a tím více nás může směrovat, tlačit do jiných produktů, názorových proudů a podobně.

Andrew Keen, The Internet Is Not the Answer

Pokaždé když nahrajeme snímek na Instagram, vložíme příspěvek na Facebook či Twitter, říkáme těmto společnostem něco o sobě. Znají nás lépe, než se známe sami. Jsme produkty. Všechno to navíc ničí naši schopnost mluvit spolu navzájem, což má zásadní vliv na celou společnost.

LN:Bylo by lepší, kdyby bylo vyhledávání placené?

Měla by být i placená verze. Dám deset dolarů měsíčně a výměnou za to chci, aby o mě Google neshromažďoval žádná data, nic o mně nevěděl a jasně označoval reklamu i sponzorované výsledky vyhledávání. To by vyřešilo spoustu problémů.

LN:Pomáhá internet ekonomice? V Česku pochází zhruba čtyři procenta HDP z internetového podnikání a s navázanými odvětvími pak ekonomice přispívá víc než devíti procenty.

O tom se vede velká debata. Facebook, Google a další budou tvrdit, že jde o obří ekosystém firem a startupů, a mají pravdu. Čísla to potvrzují. Otázkou ovšem je, kam tyto peníze jdou. Je hezké, že dají práci devíti procentům lidí, ale kvůli digitalizaci přišlo o práci víc lidí. Až budou běžná samořiditelná auta, co se stane s šoféry? Jak se budou zdokonalovat algoritmy pro posuzování právních, finančních nebo zdravotních případů, co se stane s pracovními místy v těchto oborech?

Rovněž je dobré se ptát, pro koho nová místa vznikají. Jestli jsou pro běžné lidi, nebo pro podnikatele a investory ̈.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!