26. prosince 2007 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Internet má v Česku už 4,5 milionu lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Internet - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Obliba internetu u Čechů stále roste. Počet lidí s přístupem na síť se podle statistiky NetMonitor za poslední rok zvýšil o desetinu na 4,5 milionu. Může za to především výrazný pokles cen za připojení. Lidé prostřednictvím internetu nejen komunikují, ale i nakupují.

Před 15 lety, když internet do Česka dorazil, k němu mělo přístup jen několik akademiků na vysokých školách. Český internet je přibližně o deset let mladší než celosvětová počítačová síť, která slaví 25 let existence.

Podle šéfa největšího tuzemského portálu Seznam.cz Iva Lukačoviče se za dobu své existence počítačová síť výrazně proměnila. "V podstatě se dá říci, že přestává existovat cosi, jako je světový internet a český internet. Internet je pouze jeden," uvedl. V době vzniku byl podle něj internet pomalý a neumožňoval žádné interaktivní technologie. "Dnes jsou hlavními trendy video a interaktivní aplikace," dodal.

Za zpoždění nástupu internetu v Česku může podle odborníků především totalitní systém v 80. letech. Pomalejší nástup vysokorychlostního připojení ADSL na začátku tisíciletí pak zapříčinila především politika dominantního Českého Telecomu, který zpočátku preferoval technologii ISDN. "Internet se přesunul od okouzlení novými možnostmi pro pár jednotlivců k masově užívanému médiu. Služby jsou mnohem propracovanější a profesionálnější. Dříve byl internet spíše kniha na čtení. Dnes je čím dál více naším pomocníkem," podotkl výkonný ředitel portálu Centrum.cz Pavel Mucha.

Fenoménem posledních let jsou elektronické deníčky, tzv. blogy, které v Česku provozují desítky tisíc lidí, nebo stránky pro sdílení videa. Lidé prostřednictvím internetu nejen komunikují, ale řeší své finanční záležitosti přes internetové bankovnictví nebo na internetu nakupují. Tržby internetových obchodníků by měly letos vzrůst zhruba o třetinu na 18 miliard korun. "Internet změní v budoucnu nejen média a nakupování, ale i zábavní centra nebo způsob cestování," dodal Mucha.

Vysokorychlostní připojení, které umožňuje interaktivní a mediální služby, využívá přes milion zákazníků. Z toho více než 550.000 zvolilo připojení přes telefonní linku ADSL a čtvrtina rozvody kabelové televize. Zhruba 400.000 uživatelů pak má podle odhadů bezdrátové připojení Wi-Fi. Rozšíření rychlého připojení provázel výrazný pokles cen. Za posledních pět let se ceny snížily zhruba třikrát až čtyřikrát a zároveň se zvýšila rychlost. Zatímco na konci roku 2003 stálo půlmegabitové připojení přes ADSL či kabelovou televizi kolem 1000 až 1500 korun, nyní uživatelé za nejpomalejší přípojku o rychlosti dva Mbit/s platí kolem 400 až 500 korun.

Návštěvnost největších tuzemských webů se zvýšila z desítek tisíc unikátních uživatelů na několik milionů. Například na dlouhodobě nejnavštěvovanější Seznam letos v říjnu zavítalo 4,4 milionu lidí, zatímco v polovině roku 1999 to bylo kolem 110.000 uživatelů. Počet internetových domén .cz se pohybuje kolem 370.000.
Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz