31. května 2010 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Investoři jásají nad výsledkem voleb, koruna prudce posiluje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká měna zahájila dnešní obchodování výrazným posílením vůči euru, proti dolaru si připsala menší zisky. K evropské měně v porovnání s pátečním závěrem zpevnila o více než 30 haléřů na 25,50 Kč/EUR. Proti dolaru pak získala 18 haléřů na 20,76 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Podle Markéty Šichtařové z Next Finance budou trhy ještě dnes reagovat na překvapivý výsledek voleb do Poslanecké sněmovny. "Ačkoli již v průběhu nočního obchodování v Asii koruna prudce posílila o 30 haléřů, dnes bude koruna dále posilovat," míní Šichtařová. Posilování koruny bude podle ní pokračovat nejspíše i v úterý a ve středu, zastaví se nejspíš až kolem hladiny 25,30 Kč/EUR.

Kromě investorů tak hodnotí volby pozitivně i podnikatelé a ekonomové. Budoucí vláda by podle nich měla přijmout hlubší ekonomické reformy, především důchodového systému, zdravotnictví a veřejných financí.

"Tak, jak koruna slábla v předvolební nejistotě, sílí po víkendovém výsledku voleb do Poslanecké sněmovny, ze kterých se rýsuje středopravá koalice s potenciálem 118 mandátů ve dvousetčlenné Sněmovně," uvedl Josef Němeček z Patria Online.

Zahraniční ekonomický tisk podle něj čte české volby jako výsledek rýsující se středopravé koalice se silným téměř třípětinovým mandátem a jako pravděpodobný počátek rozpočtového utahování opasků a reformy zdravotnictví a penzijního systému.

"Britský list Financial Times připomíná, že se finanční trhy silně obávaly levicové koalice vedené sociálními demokraty a následných povolebních kroků, ale i prostého opětovně patového výsledku a složitých a zdlouhavých vyjednávání," dodal Němeček.

Jak na volby reaguje byznys?

Prezident Sdružení automobilového průmyslu Martina Jahn očekává, že z voleb vzejde silná vláda, která bude moci realizovat potřebné reformy. "Očekávám, že vláda omezí korupci a zbytečné výdaje státního rozpočtu," řekl Jahn. Na druhou stanu bude vláda podle něj muset podporovat růst ekonomiky.

Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR je nyní prioritou zefektivnění státní a veřejné správy. Mezi dalšími zásadními kroky, které země potřebuje, je uskutečnění důchodové reformy a schválení občanského zákoníku. "Bez těchto změn se společnost nemůže změnit," uvedl prezident svazu Jaroslav Míl.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeňka Juračky je nové rozložení sil v Poslanecké sněmovně příznivé i pro maloobchod a případná středopravicová koalice by podle něj mohla například zrušit zákon o významné tržní síle, který od února reguluje vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli. Zákon předloni předložila skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora. Naopak obchodníci zákon dlouhodobě kritizují.

Majitel Student Agency Radim Jančura označil volební výsledek za obrovské vítězství zdravého rozumu nad populismem.

Šéf strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík zároveň vyjádřil naději, že nová vláda bude mít pozitivní vztah k českému průmyslu a vlastníkům českých podniků.

Londýnský analytik Commerzbank Tatha Ghose se domnívá, že politika očekávané středopravé koalice bude mít mírně negativní dopad na růst ekonomiky, ale výrazně pozitivní dopad na inflaci. "Negativní dopad na růst bude mít kvůli tomu, že středopravé strany budou usilovat razantněji o snížení rozpočtového deficitu okamžitými škrty a nastartují velmi potřebnou reformu penzí. Na inflaci bude mít pozitivní vliv především ve srovnání s politikou, kterou chtěla prosazovat levice... Obecně politika zahrnující snižování deficitu na úkor růstu je méně inflační," uvedl.

Také analytička Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP) Jennifer Schevardová považuje výsledek českých parlamentních voleb z pohledu domácí ekonomiky za dobrou zprávu. Češi by se ale podle ní měli připravit na tvrdé časy. Pokud vládu skutečně sestaví středopravé strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné, očekává od ní především snižování státního dluhu. To bude znamenat změny v sociálním, důchodovém a zdravotnickém systému, které občané podle Schevardové silně pocítí. "Myslím, že v budoucnu se bude mnoho Čechů divit," poznamenala expertka DGAP na české reálie, která v případě prosazení tvrdých úsporných opatření předpovídá v Česku sociální napětí.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz