26. července 2010 9:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Italové chtějí po Hlavním nádraží opravit i to Masarykovo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Masarykovo nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masarykovo nádraží. | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Grandi Stazioni, která aktuálně rekonstruuje pražské Hlavní nádraží, nabídla Českým drahám (ČD) spolupráci i na obnově prostor pražského Masarykova nádraží. Přestože nádražní budova na "Masaryčce" potřebuje nutně opravit, případný vstup Grandi Stazioni do projektu podle listu komplikují dohody ČD s konsorciem Masaryk Station Development.

S informací přišel deník E15. Lidovky.cz již v červnu informovaly o krachu projektu opravy nádraží, kterou měla firma Masaryk Station Developement zajistit. Dráhy uvažovaly o tom, že si jedno z nejstarších českých nádraží opraví samy.

Čtěte více:

"Informovali jsme se u Českých drah o situaci na Masarykově nádraží a sdělili jim, že jsme připraveni podílet se na jeho renovaci," potvrdil jednatel Grandi Stazioni Fabio Battaggia.

Podle smlouvy z předloňského roku už mělo konsorcium zahájit opravu výpravní budovy za 100 milionů korun. Protože se stále k rekonstrukci nemá, ČD se aktuálně snaží o zrušení kontraktu minimálně na tuto část projektu, který kromě renovace nádraží zahrnuje i možnost rozsáhlé developerské výstavby na okolních pozemcích, uvedl deník.

"Jednání s Grandi Stazioni bychom mohli zahájit v případě, že by Masarykovo nádraží nebylo zatíženo smlouvami," uvedl Jan Beránek z generálního ředitelství ČD. Další spoluprace s Masaryk Station Development, v němž mají dráhy také menšinový podíl, je podle něj nejistá.

Konsorcium nedávno opustil hlavní developer ING Real Estate a zbývající dvě stavební firmy Sudop a Morávka Centrum se s drahami nemohou dohodnout na dalším postupu. Dráhy chtějí konsorciu odprodat 1,3hektarový pozemek podél ulice Na Florenci. Peníze z prodeje by pak samy investovaly do opravy Masarykova nádraží.

Masaryk Station Development však považuje požadovanou cenu 450 milionů korun za pozemek, kde aktuálně platí stavební uzávěra a není dořešen územní plán, za příliš vysokou, napsal dnešní E15.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz