Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Italové si vylepší HDP, započítají drogy i prostituci

Evropa

  6:00
PRAHA - Italské hospodářství se sice stále potácí v problémech a tíží ho obrovský dluh, už v říjnu ale dojde ke skokovému nárůstu HDP. Statistický úřad Istat totiž oznámil, že do oficiálních údajů začne započítávat také černou ekonomiku, tedy výnosy z výroby drog, prostituce a pašování cigaret a alkoholu. Podle střízlivých odhadů se tak výkon italské ekonomiky rázem zvedne o dvě procenta.
Erotika - ilustrační foto.

Erotika - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Istat připustil, že půjde jen o odhady, jelikož je nemožné získat přesná data. Při kvantifikaci výnosů z prostituce tak bude úřad vycházet primárně ze strany nabídky, tedy počtu prostitutek, u výroby drog pak ze strany poptávky, tedy spotřeby konzumentů.

Nový výpočet sníží zadlužení

Ať už ale Istat dojde k jakémukoliv závěru, alespoň na papíře si italská ekonomika polepší. Částečně se uleví také premiéru Mettovi Renzimu, jelikož jednou z jeho největších starostí je výše státního dluhu, která činí přes 135 procent HDP. Pokud tedy HDP vzroste, tento poměr se alespoň o trochu sníží a vláda nebude pod takovým tlakem ze strany Evropské komise na splnění závazků na nízký deficit.

Změnu výpočtu HDP ale mají Italové od EUschválenou, respektive ji po členských zemích dokonce vyžaduje Eurostat. Záměr EU je, aby státy vedly co nejpřesnější záznamy o velikosti svých ekonomik a bylo tak možné dobře porovnávat jejich velikosti a rozdělovat pomoc ze strukturálních fondů. Například v Nizozemí totiž prostituce a konzumace některých drog legální je a tudíž se započítává do HDP. K nové metodice už přistoupily také Velká Británie, jejíž HDP podle odhadů vzroste o asi 260 miliard korun, a Španělsko, které si papírově polepší o zhruba 270 miliard korun.

Započítejte i naši kulturu

Italům se nicméně nyní hodí jakékoliv možnosti, které vylepší obraz jejich ekonomiky. Svědčí o tom i incident z letošního února, kdy italský účetní dvůr Corte dei conti pohrozil žalobami třem největším světovým ratingovým agenturám -podle něj totiž při hodnocení solventnosti Itálie do svých výpočtů nezahrnuly „historii Itálie, její umění nebo krajinu, které jsou, jak je obecně uznáváno, základem ekonomické síly“.
Kvůli tomuto pochybení měly agentury S&P, Moody’s a Fitch v létě roku 2011 neoprávněně snížit rating italského dluhu, což vedlo k eskalaci krize eurozóny a tehdejší vláda byla donucena přijmout tvrdé škrty a úsporná opatření. Od února se ale úřadkmožnosti skutečně podat žalobu nevyjádřil.

Autor: