Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Konec Tvrdíka v ‚evropské‘ CEFC. J&T kvůli neuhrazení dluhů ovládla firmu, odvolané vedení krok zpochybňuje

Ekonomika

  19:24aktualizováno  23:09
Praha - Čínská CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči J&T Private Investments (JTPI). Česká společnost proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management, ve čtvrtek o tom informoval mluvčí J&T Private Investments Petr Málek.

Jaroslav Tvrdík foto:  Petr Topič, MAFRA

V představenstvu tak mimo jiné skončil jeho dosavadní místopředseda Jaroslav Tvrdík, který nedávno uvedl, že dluhy CEFC zaplatí v řádu dní čínský státní konglomerát CITIC Group. Veřitelé se zástupci CITIC jednali, ale řešení podle Málka nenalezli. „V posledních dnech JTPI navíc získala informace, že CEFC začala podnikat opatření, kterými chtěla bránit věřitelům ve výkonu jejich práv,“ uvedl mluvčí.

Tvrdík: Česká CEFC bude do několika dnů oddlužená. Zaplatí 11,5 miliardy korun

Novými členy představenstva CEFC Europe se stali Peter Kubík a Dušan Palcr, uvedl Málek. Krizový management má zajistit stabilitu všech částí skupiny CEFC Europe a vytvořit podmínky a časový prostor pro řešení situace. V CEFC Europe se uskuteční finanční a právní audit, uvedla J&T. „Věřitelé jsou připraveni jednat se společností CITIC, kterou považují za důvěryhodného a transparentního partnera,“ podotkl Málek.

Buzek: Peníze máme, lhůta byla do pátku

Vedení ‚evropské‘ CEFC postup J&T kritizuje. Plánuje veřejné prohlášení. Jednání s CITIC Group podle Tvrdíka dopadlo dobře a společnost včas získala peníze na uhrazení svých závazků.

17.května 2018 v 22:43, příspěvek archivován: 17.května 2018 v 23:05

CEFC China odmita kroky J&T k prevzeti kontroly nad CEFC Europe. CITIC Group zalozila ucet u CSOB Praha a dnes na nej pripsala 475 mil. euro. J&T o pripravenosti zitra do 14.00, v terminu stanovenem J&T, uhradit veskere zavazky CEFC China byla pred svym rozhodnutim informovana.

„CEFC China odmítá kroky J&T k převzetí kontroly nad CEFC Europe. CITIC Group založila účet s ČSOB Praha a dnes na něj připsala 475 mil. euro. J&T o připravenosti zítra do 14.00, v termínu stanoveném J&T, uhradit veškeré závazky CEFC China byla před svým rozhodnutím informována,“ uvedl Tvrdík ve čtvrtek v pozdních večerních hodinách na Twitteru.

Psali jsme o CEFC:

„Z našeho pohledu jsme vyhověli všem podmínkám J&T,“ řekl LN ve večerních hodinách Tomáš Bůzek, další odvolaný člen představenstva CEFC Europe. Postup vedení společnosti J&T neuznává a zpochybňuje převeztí výkonu akcionářských práv.

Mluvčí skupiny J&T Finance Group (JFTG) Monika Veselá sdělila, že veškeré pohledávky této skupiny vůči CEFC jsou zcela zajištěny bonitními aktivy a J&T Finance Group v této chvíli nemá důvod přijímat jakákoliv opatření. „Nastalá situace nemá žádný vliv na fungování a finanční výsledky skupiny JTFG. Naopak věříme, že nasazení krizového managementu mimo jiné napomůže i k odstínění od problémů mateřské společnosti,“ uvedla.

Skupina CEFC měla problémy s likviditou

Předseda představenstva holdingu CITIC Group Čchang Čen-ming (vpravo).

Podle ředitele poradenské firmy Starteepo Františka Bostla a analytika Radima Dohnala z investičního portálu Capitalinked není překvapením, že problémy CEFC eskalovaly až do současné situace. „Skupina CEFC měla dlouhodobě problémy s likviditou, které se pokoušela řešit záplatováním a krátkodobými úvěry za nesmyslné úroky. Finanční situace dceřiné CEFC Europe tak nemohla být lepší,“ uvedli.

Předpokládají ale, že CITIC závazky převezme, rekapitalizuje je a CITIC tak zachrání čínské straně reputaci. „Čína se stále tváří, že ČR je strategickou investiční lokalitou, a další kroky čínské strany v řešení situace CEFC tuto domněnku mohou potvrdit či vyvrátit. Je však jasné, že současná kauza zbrzdí dosavadní čínské aktivity u nás, které i tak byly dlouhodobě pod očekáváním a sliby Pražského hradu i Pekingu,“ dodali analytici.

‚Sparťan‘ v čele majitele Slavie

O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Spolumajitel skupiny J&T Dušan Palcr.

Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií, kterou vlastní. Dušan Palcr, jeden ze dvou nově jmenovaných členů představenstva CEFC Europe, je podle webu justice.cz předsedou dozorčí rady fotbalové Sparty Praha.

CEFC za dluhy ručí mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií. Čínská státní CITIC Group nedávno získala v CEFC Europe podíl 49 procent.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. V Česku CEFCEurope spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).

Kapitálově také v minulosti vstoupila do J&T Finance Group, ve které držela desetiprocentní podíl. V březnu 2016 se obě strany dohodly, že získá polovinu. Za poloviční podíl v JTFG měla zaplatit 980 milionů eur (26,3 miliardy Kč). V květnu 2017 změnu podílů schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na začátku letošního roku navýšení čínského podílu zamítla Česká národní banka, CEFC se odvolala, v březnu ale oznámila, že žádost o navýšení podílu stahuje.

JAROSLAV TVRDÍK

Datum a místo narození: 11. září 1968 v Praze

Vzdělání: Vojenská akademie ve Vyškově (1990), obor ekonomika armády

Dosavadní pozice: zástupce čínské finanční a energetické firmy CEFC pro Evropu (od roku 2015 mohutně investovala v ČR), podle obchodního rejstříku je zapsán ve statutárních orgánech řady firem, včetně mateřské CEFC Group (Europe) Company nebo fotbalové Slavie Praha, kde je předsedou představenstva

Kariéra: od roku 1990 zastával různé pozice na ministerstvu obrany; náčelník finanční služby československého kontingentu 1. praporu mírových sil OSN (UNPROFOR) v Jugoslávii (1992 až 1993); práce v ekonomickém úseku sekce zahraničních vztahů ministerstva obrany; šéf příspěvkové organizace ministerstva Vojenská lázeňská a rekreační zařízení; ekonomický náměstek ministra obrany (prosinec 2000 až květen 2001); ministr obrany (květen 2001 až červen 2003); poslanec ve Sněmovně (červen 2002 až červenec 2003); prezident a předseda představenstva Českých aerolinií (2003 až 2006); volební manažer ČSSD (2006 až 2010); podnikatel a ekonomický poradce.

Stranická příslušnost: ČSSD (od roku 2001), dříve KSČ Rodina: ženatý; má dceru Janu (narozena 2000, před dvěma lety zvítězila ve 33. ročníku modelingové soutěže Elite Model Look) a dvojčata Tomáše a Nelly (narozeni 2005) Ostatní: - Byl členem vlád Miloše Zemana a Vladimíra Špidly. Z postu ministra odešel poté, co se Špidlova vláda rozhodla v rozporu s vládním programem snížit rozpočet ministerstva. Ve funkci se mu podařilo prosadit návrh na zrušení základní vojenské služby, změnu struktury velení v armádě či sloučení vojenských tajných služeb. Mezi své největší úspěchy řadil i schválení zákona o vojácích z povolání.

- Po svém nástupu do vedení ČSA musel často odrážet názory, že prestižní funkci získal jako "trafiku za zásluhy". Firma za Tvrdíkovy éry započala s transformací, uzavřela kontrakt na dodávku airbusů, dopravce však zároveň skončil ve vysoké ztrátě. Tvrdík to připisoval růstu cen ropy ve světě a zostřující se konkurenci. Podle jeho kritiků byly ale za špatnými výsledky firmy zejména manažerské chyby.

- Jako volební manažer sociálních demokratů působil za éry premiéra Jiřího Paroubka, jehož týmu poradců posléze i šéfoval.

- V roce 2013 získal Tvrdík místo neplaceného "honorárního poradce" premiéra pro vztahy s Čínou. Od roku 2012 je prezidentem Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce a je spojen s pronikáním čínského kapitálu na český trh. Komora byla mimo jiné zadavatelem vyvěšení vlajek při návštěvě čínského prezidenta v roce 2016.

- Jako zástupce CEFC se Tvrdík v roce 2015 podílel na převzetí fotbalového klubu Slavia Praha čínským investorem. Do vedení Slavie se dostal již v říjnu 2015, kdy byl zvolen místopředsedou dozorčí rady.

- Poté, co začátkem roku vypluly na povrch potíže CEFC, byl Tvrdík členem delegace, kterou do Číny vyslal prezident Miloš Zeman do Číny a jež měla zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích v ČR. Kromě Tvrdíka v ní byli i prezidentův kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!