Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jackson už se z dluhů nevyzpíval, dědicové se poperou o práva Beatles

Ekonomika

  14:39
LOS ANGELES - Už 13. července se chtěl Michael Jackson vrátit na pódia. Série londýnských koncertů měla zalepit ohromné díry, které v jeho rozpočtu vznikly kvůli vysoce nastavenému životnímu standartu. Místo toho teď jeho dědicové spolu s lukrativními autorskými právy zdědí konto s dluhy ve výši asi 500 milionů dolarů.

Michael Jackson na koncertu v roce 1988. foto: AFP

Jackson za svou čtyřicetiletou kariéru vydal nejúspěšnější album všech dob - Thriller a jen v Americe tak prodal 61 milionů alb. Celý život proto profitoval zejména z autorských poplatků.

Jedním z jeho nejlepších obchodních rozhodnutí byl v roce 1985 nákup společnosti ATV Music za 47,5 milionů dolarů, kterým získal práva na písně od Johna Lennona a Paula McCartneyho. Podle odhadů mají tato práva na písně Beatles v současnosti cenu přibližně jedné miliardy dolarů.

Když se ale v roce 1995 Jackson dostal do finanční tísně, souhlasil se sloučením společnosti ATV se Sony. V roce 2001 pak musel využít svůj podíl ve firmě k ručení na obrovský úvěr 200 milionů dolarů od Bank of America.

Ani obrovská půjčka nestačila na nákupy hraček

V roce 2005 nazval státní zástupce Jacksona  při soudním řízení, ve kterém se zpěvák musel bránit obvinění ze zneužívání dětí, notorickým plýtvačem. Jakson měl prý miliardářské zvyky, ale pouze milionový rozpočet. Kvůli své zálibě v nakupování hraček a starožitností tak podle svého účetního utrácel každý rok o 20 až 30 milionů dolarů více, než byly jeho příjmy. Soud v roce 2005 tak poodhalil extravagantní způsob života, jímž zpěvák žil. 

"Miliony dolarů ročně utratil za letecké služby, nákupy obrazů a starožitností," řekl jeho účetní Alvin Malnik v rozhovoru pro NewYork Times v roce 2006. "Pokud chcete letět na výlet do Londýna, je to jedna věc. Pokud ale chcete pokračovat dále kolem světa a vzít sebou patnáct až dvacet dalších lidí, je to velice drahé," dodal. 

Za návratem na pódia byla finanční nouze

Loni v listopadu tak popová hvězda musela přepsat svůj ranč Neverland v Kalifornii na investiční společnost Colony Capital LLC, která se rozhodla budovu rekonstruovat a prodat ji. Podle ředitele Colony Toma Barracka měl být ranč prodán za 70-80 milionů dolarů, pokud by Jackson opět nastartoval svou kariéru.

Na začátku roku se tak podle přátel začal Jackson o svoje finanční konto opravdu obávat. V březnu se proto rozhodl podepsat smlouvu s produkční firmou AEG Live, která mu zajistila sérii koncertů v londýnské O2 aréně. Poptávka po lístcích byla ohromná a turné muselo být rozšířeno na 50 koncertů a prodlouženo až do léta roku 2010. Podle odhadů by série koncertů Jacksonovi přinesla výdělek ve výši přibližně 400 milionů dolarů.

Největší Jacksonův finanční návrat ale nejspíš přinese až jeho smrt. Jeho vydavatel, nahrávací společnost Sony Music Entertainment, na reedici nejznámějších a nejprodávanějších Jacksonových songů vydělá stovky milionů dolarů.

Autor: