2. dubna 2008 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jádro je jediná naděje lidstva

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 80Diskuse

PRAHA Prezident Václav Klaus se vyslovil pro další využívání jaderné energie, bez které podle něj nelze zajistit dostatek elektřiny. Za jedinou naději lidstva do budoucna jadernou energetiku po setkání s Klausem označil i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Zákaz stavby nových jaderných zdrojů, který do koaliční smlouvy prosadili zelení, Říman považuje za "krátkodobé intermezzo".

Uvozovky dolníMusím jasně říci, že chceme-li mít elektrickou energii, nemůžeme se obejít bez energetiky jaderné. To není žádný výrok k tomu, jestli se něco plánuje nebo neplánuje ve vládě, v ČEZu nebo kdekoliv jinde. Je to normální lidský názor a stanovisko a já doufám, že dříve či později to pochopí i ti, kteří do dosud možná bohužel nechápouUvozovky horní

Oponenti ale míní, že by nebylo nutné stavět nové zdroje, pokud by se zamezilo plýtvání elektřinou, víc se využívala úsporná opatření a výroba byla hospodárnější.

"Musím jasně říci, že chceme-li mít elektrickou energii, nemůžeme se obejít bez energetiky jaderné. To není žádný výrok k tomu, jestli se něco plánuje nebo neplánuje ve vládě, v ČEZu nebo kdekoliv jinde. Je to normální lidský názor a stanovisko a já doufám, že dříve či později to pochopí i ti, kteří do dosud možná bohužel nechápou," řekl Klaus.

Další využití jaderné energie podpořil i Říman, podle kterého je to jediná naděje pro lidstvo. "Z tohoto pohledu k tomu musíme přistupovat," prohlásil Říman. Zákaz přípravných prací na nových jaderných zdrojích, který obsahuje koaliční smlouva, Říman označil za "krátkodobé intermezzo, které s koncem této koalice skončí".

Česko podle Římana na jadernou energetiku nerezignovala. Ministr připomněl, že v úterý byl v Praze slavnostně odhalen experimentální reaktor
na termojadernou fúzi. Tokamak Česku bezplatně poskytla Velká Británie. "Stáváme se jednou ze čtyř nebo pěti zemí v Evropě, které zařízení takového druhu mají. Vláda podpořila přesun tohoto zařízení k nám. V květnu se z naší iniciativy bude v Praze konat celoevropské jaderné fórum," podotkl Říman, podle kterého v Česku výrazně přibývá příznivců jaderné energetiky.

Také podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) nemá Česká republika do budoucna v energetice příliš jiných možností než výstavbu nových jaderných zdrojů. "Musíme velmi seriózně diskutovat o výstavbě nových jaderných bloků, jinak se dostaneme do neřešitelného problému v budoucnosti," řekl na začátku března Topolánek. "Budeme to zkoušet, budeme o tom jednat. A když to nebudeme my, budou to ti po nás," dodal.

Nutnost diskuse o jaderné energetice připouštějí i koaliční zelení, do koaliční smlouvy ale prosadili, aby Česko nyní nové zdroje nestavělo. Současná zdrojová základna je například podle náměstka ministra životního prostředí Aleše Kutáka pro výrobu elektřiny dostatečná a není třeba ji do roku 2020 rozšiřovat.

Lidovky.cz
  • 80Diskuse