Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak Češi řeší krizi? Předčasným odchodem do důchodu

Kdy odejít do důchodu? Stále více Čechů na „řádný“ termín nečeká a odchází předčasně, jak to umožňují zákony. Ke konci roku jich bylo v Česku už 350 859, stát na jejich výplatu za rok utratil celkem 3,124 miliardy korun. Jde o rekordní počet v historii země, vyplývá z nejnovějších údajů České správy sociálního zabezpečení.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

M. Chlup

16. 2. 2010 13:12
Předčasný důchod nemá chybu

Představte si situaci: Pracuji pro nějakou firmu jako zaměstnanec nebo jako OSVČ. Můj měsíční hrubý plat je dejme tomu 26 000, čistá mzda je 20 000 a stojím tedy firmu cca 35 000. Platí za mne sociální a zdravotní pojištění. Pokud pracuji jako OSVČ, tak  fakturuji měsíčně 30 000, to jsou také náklady firmy. Platím daně, sociálné a zdravotní pojištění (cca 5000 dohromady), takže čistého mi zůstane 25 000 Kč. Odejdu do předčasného důchodu a budu jej mít dejme tomu 15 000. To dostanu vždy a nic z toho již neplatím. S firmou, pro kterou jsem pracoval uzavřu dohodu na provedení práce a pracuji pro ně zcela normálně dál. Podle zákona smím ročně na tuto dohodu odpracovat 150 hodin. Proto uzavřu dohodu tak, že každý měsíc odpracuji 12 hodin za hodinovou sazbu 2500. Částka za tuto dohodu nahoru není omezena. Měsíčně tedy obdržím 30 000. Z této částky ale již neplatím sociální ani zdravotní pojištění a neplatí je pochopitelně ani zaměstnavatel. U bývalého zaměstnance je to pro firmu úspora minimálně 5000, u OSVČ je na tom stejně  a předčasný důchodce zaplatí z této částky daň z příjmu a zůstane mu minimálně 27 000 čistého. K tomu si připočte 15 000 důchodu a polepší si tak o 20 000 jako bývalý zaměstnanec a o cca 16000 jako OSVČ.

 Výpočet je sice přibližný, ale myslím, že pro vysvětlení postačuje.

0 0
možnosti

J. Kejkrt

16. 2. 2010 13:20
Re: Předčasný důchod nemá chybu

Pokud se nepletu, tak dań u dohody bude u těchto částek již 20%.

Anebo budete muset udělat nakonec daňové přiznání, abyste dosáhl nižší sazbu.

0 0
možnosti

M. Sedláček

16. 2. 2010 7:15
Sendvičová generace

V USA prý říkají mé generaci sendvičová generace. Z jedné strany je tlačena snahou zajistit vzdělání a start do života svým dětem, z druhé strany je tlačena péčí o rodiče, kterým s ohledem na ztráty ekonomiky nestačí úspory vygenerované v době zaměstnání na přežití v důchodu. Naší generaci čtyřicátníků rovněž zdejší "elita" nenabízí nic. Musíme přispívat do průběžného systému, z kterého se nám jednou v lepším případě vrátí zlomek, máme sami sobě našetřit na důchod, do kterého budeme odcházet nejdřív v 65 letech, a to ještě se značným omezením jakékoli zásluhovosti. Mohu Vás ubezpečit, že to za spravedlivé nepovažuji, nemyslím si, že dnes by byla vykonávaná zaměstnání lehčí či zejména pod menším tlakem. Na mém předchozím pracovišti jsme ve 4 - 5 lidech dělali práci, na kterou je tam dnes 12 lidí, prostě proto, že to už takhle nešlo dál. Podstatná otázka je, jestli mnozí z nás v 65 letech budou ještě fyzicky a duševně schopni pracovat na plný úvazek. Odchod do předčasného důchodu v současnosti zcela chápu, ale vůči mé generaci to fér není.

0 0
možnosti

J. Kejkrt

16. 2. 2010 10:59
Re: Sendvičová generace

Trefil jste to dobře.

Vám se musí obzvlášť dobře poslouchat řeči dnešních důchodců o jejich "nároku" na vyšší důchod, na který si celý život platili, že?

0 0
možnosti

M. Komárek

15. 2. 2010 15:07
pane Škrabale, abychom si rozuměli

já jsem ČSSD nikdy nevyčítal, že jsou sociální dávky příliš štědré ve smyslu jejich výše. Věřte - nevěřte ani já nechci potkávat kolem sebe zbídačené občany a nakonec některé věci se mohou stát opravdu komukoli. Já jsem sociální politice ČSSD vždy vyčítal příliš štědrou dostupnost dávek.

0 0
možnosti

R. Škrabal

15. 2. 2010 15:18
Re: pane Škrabale, abychom si rozuměli

Tak to se shodneme. Je mi například jasné, že jse spousta dávek zneužívá. Bohužel, pokud se tento stav někdo pokusí narovnat, odnesou to většinou ti skutečně potřební.

0 0
možnosti

M. Komárek

15. 2. 2010 14:55
v posunování hranice odchodu do

starobního důchodu nevidím nic špatného. Naopak mi to přijde naprosto logické, přirozené a hlavně ekonomicky nutné. Za posledních 20 let se věk dožití u mužů prodloužil o cca 8 roků. A ten trend bude pokračovat. Dnešní chlapi neumírají v 65 poté, co se zničili 2 krabičkami startek denně, 20 dkg vlašáku ke svačině a guláškem se šesti k obědu a večer podpořili rakovinu tlustého střevě pár desítkami. Fyzická náročnost práce ja taky dávno někde jinde, přenechali jsme to strojům nebo Ukrajincům. Změnila se i profesní struktura zaměstnanců, směrem k duševní práci.  Jen se musíme nějak víc vyrovnat se stresem ...

0 0
možnosti

J. Frgalova

16. 2. 2010 17:22
Re: v posunování hranice odchodu do

Dlouhodobé vystavení stresu může mít za následek jednak poruchy spánku, ale například i cukrovku nebo onemocnění srdce, takže ono to s tím opotřebováním "pouze" duševní prací může dopadnout tak, že v 65 budete na prašcích úplně stejně jako ten, který si huntoval zdraví bůčkem a cigaretami.

Myslím si, že je důležité rozlišovat člověka od člověka ( nepaušalizovat, když jsem zdravý já, musí být i ostatní).

Odchod do důchodu bych nastavila na hranici zpět na původ.60 let s tím, že ten kdo půjde později bude VÝRAZNĚ zvýhodněn nějakým bonusem za pozdější odchod + bonusem za vychované děti ( finančním) . Odchody v 65 a více se mi nezdají  úplně optimální ( když si k tomu přimyslím náš sociál.systém v celku)Není systémové,  když člověk příjde o práci v 55- 60 letech ( a má mizivou naději být vzat zpět do procesu) , tak místo toho, aby nastoupil do důchodu trmácí se zbytečně na pracáku ( finančně to vyjde téměř stejně u běžných lidí), kde přečká do důchodu. Má to význam ? Nemá..peníze jsou to téměř totožné.

0 0
možnosti

P. Čech

15. 2. 2010 11:22
Protiváhou předčasného odchodu

do důchodu má být státem nařízený odchod do důchodu v 65 letech, možná pozdější. Je to klasická ukázka toho, jak politici jsou neschopní (ze všech politických stran) něco smysluplného vymyslet a schválit. Jestliže po někom něco požaduji (stát) potom musím být schopen toto zajistit. Stát nemá prakticky žádný vliv na možnost zaměstnání lidí, strarších 50 let. Tyto lidi skutečně žádný zaměstnavatel přijmout do práce nechce. Stát tak uměle vytváří armádu nezaměstnaných a opatření pozdějšího odchodu do důchodu se tak zákonitě obrací proti němu samému.Není-li jiné řešení, je nutno zvýšit sociální pojištění. Jsem přesvědčen o tom, že každý reálně uvažující člověk toto pochopí, pokud mu to bude odborně a bez zbytečného politického žvanění vysvětleno. Opět je to všechno vinou špatného systému moci politických stran, systému, který do vedení státu deleguje lidi nechopné (a nebo všehoschopné?). Je nutno změnit systém a to nejen důchodový.

0 0
možnosti

J. Kejkrt

15. 2. 2010 13:02
Re: Protiváhou předčasného odchodu

Pane Čechu, asi nejsem, jak píšete, "každý reálně uvažující člověk", protože opravdu nechápu, proč bychom měli použít zrovna Vámi navrhované řešení.

Vyšší věk odchodu do důchodu je stanoven (jak jistě víte) proto, že by plátci sociálního pojištění nevygenerovali dostatečné zdroje pro všechny důchodce.

Vám se nelíbí tento způsob a chcete zvyšovat pojištění - tedy chcete aby, Vy jste si mohl užívat důchodu dříve a náklady nesli "ti druzí".

A což takhle zkusit vyplácet menší důchody? Mohlo by se odcházet tak jako před úpravou, i dříve, a náklady by nesli ti, kteří se zvýšením důchodového věku nesouhlasí a (jako generace) si nevychovali dostatečný počet úspěšných a zdravých daňových poplatníků.

Otázka pro Vás: čím tak extra důležitým přispěli VŠICHNI ti potencionální pobírači důchodu těm, kteří by jim dnes na důchody měli platit (a podle vás ještě víc a víc), jaké jsou jejich zásluhy, které by jim měli "ti mladí" vracet?

0 0
možnosti

M. Komárek

15. 2. 2010 11:17
Vývoj nezaměstnanosti

nejvíce plnou hubu starosti o zaměstnanost má ČSSD. Mrkněte na uvedený link, promítněte, kdy ČSSD vládla a včimněte si, že právě při nástupu ČSSD jde míra nezaměstnanosti strmě vzhůru. A to ještě ČSSD dosáhla naprosto unikátního paradoxu, že nezaměstnanosti ji roste spolu s růstem HDP. To by se mělo vyučovat na školách, to je už doslova umění. ČSSD byla běžně nad 8% nezaměstnanost v dobách boomu (na který na rozdíl od míry nezaměstnanosti neměla sebemenší vliv). Takže pane Vintře, těch uchazečů na jedno volné pracovní místo mělo být zhruba stejně, ale nebylo - žádné fronty na úřadech práce se nekonaly. Proč? Máte odpověď?

0 0
možnosti

M. Holec

15. 2. 2010 10:26
ř

ř

0 0
možnosti

M. Komárek

15. 2. 2010 13:34
vystihl jste to

krátce, lapidárně a přesně. Někteří novináři by si z vás měli vzít příklad. Souhlasím s vaším názorem, mám jen lehké formální výhrady - aspoň jedno "ř" mohlo být velké :-)

0 0
možnosti

J. Sedlacek

15. 2. 2010 8:56
Proč ne?

Před lety vyšla v USA kniha, kde autor tvrdí, že nejlepší část života je po 55.Tak proč nejít do důchodu? Šel jsem v 61, a a dnes po 2 letech mám důchod větší než poslední plat, a to umím perfektně anglicky, mluvil jsem již v dětství, dělám 2D i 3D grafiku, sem tam něco naprogramuji atd. Ale ty nízké platy a tlak některých mladých na pracovišti,  to je skutečně lepší jít do důchodu, a něco si pohodlně přividělat okolo. Na druhé straně už tak úplně dobře neslouží smysly, jako sluch a oči, také zubař stojí dost peněz. Můžu ale říci, že tak spokojený a zdraví jsem v životě ještě nebyl, peněz mám dost, takže to doporučuji také ostatním, jako volbu, než se nechat otravovat na pracovišti, za těch pár korun. 

0 0
možnosti

M. Komárek

15. 2. 2010 9:35
Re: Proč ne?

názor máte rozumný, leč bohužel celkem vzácný. Většina rezignuje a jen natáhne dlaň.Zřejmě taky nepatříte k těm, co svůj volební hlas prodají za almužnu 13. důchodu ...

0 0
možnosti

P. Boublíková

15. 2. 2010 8:42
Brzy nebude na důchody vůbec

tak to neřešte.

0 0
možnosti

S. Smutná-Vaňátková

15. 2. 2010 8:30
Kdežto ODS ji řeší odchodem v 70-ti do důchodu při

10% ní 40- 60 uchazečů) a 70-ti letí by měli pracovat 12 ti hodinové šichty....opravdu zajímavá strategie...

0 0
možnosti