Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kolik dlužíte kvůli radnici? Podívejte se na žebříček zadlužených měst

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Většina českých měst musí řešit závažný problém. Radnice si před krizí napůjčovaly miliony, které nyní obtížně splácí. Rekordní dluh má Kolín, roste zadlužení Prahy i Olomouce. Jiná města naopak začínají své závazky postupně redukovat.
Kolín - ilustrační foto

Kolín - ilustrační foto foto: Miaow MiaowReprofoto

Přehled velkých a středně velkých měst v Česku seřazených podle poměru dluhu k ročním příjmům vede Kolín. Za ním následuje trojice Liberec, Ústí nad Labem a Olomouc.

Většina českých radnic „nasekala“ dluhy ještě před příchodem ekonomické krize před čtyřmi lety. Naopak v posledních letech se města navzdory poklesu daňových příjmů snaží hospodařit zodpovědněji. Například Ústí nad Labem od počátku roku svůj dluh snížilo o 55 milionů korun.

Klikněte pro zvětšení

Mírně kleslo, i přes prvenství v žebříčku, i zadlužení Kolína, jehož dluh vznikl v souvislosti s přípravou průmyslové zóny pro automobilku TPCA a výstavbou bytů. „I přes výši dluhu je v současnosti dluhová služba města stabilizovaná, Kolín se s touto zátěží naučil žít a plánuje i svůj další rozvoj a investice,“ řekl starosta města Vít Rakušan.

Podle statistik České národní banky zadlužení měst a obcí u bank raketově rostlo do konce roku 2009, kdy se zastavilo na 44 miliardách korun. Od té doby se zvýšilo už „jen“ o dvě miliardy korun

Radnice bez dluhů

Na druhé straně je v České republice stále řada měst, která se zadlužování vyhýbají. Kromě známého případu Teplic, jejichž dlouholetý primátor Jaroslav Kubera (ODS) odmítá dluhy z principu, mají jen nepatrné závazky také města Prostějov, Cheb a Vsetín.

Nulové či nízké zadlužení tak překvapivě mají města, která se v žebříčcích průměrných mezd a výše nezaměstnanosti umísťují hůře, než je celostátní průměr. Rozdíl je hlavně v přístupu starostů a jejich zástupců k dluhům.

ČTĚTE TAKÉ:

Například Cheb se úvěrům nebrání, ale půjčovat si chce jen na konkrétní investice a na krátké období. „Případné další úvěry by byly využity výhradně na zajištění financování akcí, na které jsme získali dotaci z evropských fondů,“ zmínil starosta Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD).

Také ve Vsetíně si půjčují jen na krátkou dobu, než dorazí peníze z evropských fondů. Prostějov podobně jako Teplice se zadlužovat vůbec nechce, investice hradí z běžného rozpočtu nebo z přebytků z minulých let.

Banky: Města splácí spolehlivě

Zájem na druhé straně by přitom byl. Banky totiž dál považují města za spolehlivé dlužníky. „Nezaznamenáváme ani jeden neřešitelný případ, ani situaci, kdy by ČS byla nucena pohledávku soudně vymáhat, či dokonce odepsat,“ uvedl Jan Parýzek, ředitel odboru veřejný sektor v České spořitelně.

Podobně se vyjádřily také Komerční banka a ČSOB. Ani tyto banky nezaznamenaly žádné potíže se splácením úvěrů ze strany českých měst.

Praha – nejzadluženější město

Také dluh Prahy se dál rozrůstá. Od počátku roku se zvýšil o pět miliard na celkových 31,6 miliardy korun.

 „Nárůst cizích zdrojů v letošním roce je způsoben zejména čerpáním první tranše úvěru od Evropské investiční banky určeného na prodloužení trasy metra Ado stanice Motol,“ uvedla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

V příštím roce počítá vedení hlavního města s dalším nárůstem dluhu. V březnu sice splatí emisi dluhopisů ve výši 170 milionů eur, zároveň však chce vydat nové dluhopisy v objemu 200 milionů eur.

Praha má sice vyšší dluh než všechna další krajská města dohromady, zároveň však má výhodu vyšších rozpočtových příjmů na jednoho obyvatele. Hlavní město navíc plní i funkci kraje. Pražané tak nad sebou nemají další dluhy, jež by vznikly na krajské úrovni.

Podrobný článek vyšel ve čtvrtečním vydání LN

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!