Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jak se lobbuje v Bílém domě po nástupu Trumpa? ‚S Hillary by to bylo snazší‘

Ekonomika

  6:14
WASHINGTON - Vzestup realitního magnáta do Bílého domu zaskočil lobbisty IT gigantů nepřipravené a zboural jim figurky na dlouho budované politické šachovnici. Jak sami říkají, s Hillary by to bylo mnohem jednodušší a pro zákulisní boj s Trumpem budou muset změnit taktiku.

Přes tři biliony dolarů zasedly tento týden u jednoho stolu s nově zvoleným prezidentem USA Donaldem J. Trumpem a jeho dětmi. foto: Lidové noviny

Kapitáni technologických firem novému prezidentovi jeho sliby moc nevěří a do konzervativní administrativy si zatím jen těžko otevírají dveře.

Osm let prezidentování Baracka Obamy udělalo z amerických technologických firem typu Apple, Google či Facebook jedny z nejmocnějších a nejhodnotnějších společností planety. Technologické revoluce by přišly i bez Obamy, přesto si exprezident může připsat minimálně jednu zásluhu – v mnoha ohledech těmto podnikům zase tolik nepřekážel a naopak se snažil pomáhat.

Trump se mezi miliardáři propadl o 208 míst. Kvůli nemovitostem v New Yorku

Podařilo se mu například zarazit omezení takzvané síťové neutrality, která zabraňuje vytváření jakýchsi dvou- a vícerychlostních internetů.

Velká část Silicon Valley tak v posledních prezidentských volbách stála za Hillary Clinton, od které se obecně očekávalo, že v digitálních aktivitách na svého demokratického předchůdce naváže. Hillary Clinton připravila i podrobnou strategii pro technologie a slibovala liberální přístup k věcem tak, jak se to nekonvenčním lidem ve Valley líbí. Na stranu Hillary Clinton se přiklonili i takoví kovaní republikáni jako šéfka Hewlett Packard Enterprise Meg Whitman či dřívější šéf Ciska John Chambers.

„S Hillary by to bylo snadné. Prostě by v mnoha ohledech pokračovala v Obamově práci. My jsme se například hodně zasazovali o startupová víza a lepší přísun mezinárodních talentů do země. Tyto lidi potřebujeme a Obama s námi toto téma řešil, tlačil ho dopředu,“ říká ve Washingtonu jeden z lobbistů Facebooku, který nechce být jmenován. A právě otázka imigrace a najímání IT odborníků ze zahraničí je tím, co technologickému sektoru v USA vadí na novém prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Zdál se celkem normální...

Technologické titány začal Trump děsit už během kampaně, kdy se opakovaně vyjadřoval v tom smyslu, že cizinci berou Američanům práci. V případě IT firem lze takové tvrzení jen těžko dokázat. Je to spíše naopak, Silicon Valley staví na inženýrech ze zahraničí a bez jejich přísunu by nemělo šanci pozice obsadit. Už nyní jsou platy a ceny v oblasti San Franciska vyšroubovány do výšin připomínajících bublinu.

Když tedy Trump 27. ledna tohoto roku vydal příkaz, že do Spojených států nesmějí vstoupit občané některých muslimských zemí, v technologické branži se zvedla vlna nevole. Ozvali se šéf Applu Tim Cook, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, šéf Googlu Sundar Pichai, a Sergey Brin se dokonce objevil mezi protestujícími na mezinárodním letišti v San Francisku.

Donald Trump na tiskové konferenci.

„Nějakou dobu se zdálo, že by Trump nakonec mohl být celkem normální prezident.
S představiteli IT byznysu se začal scházet, uklidňoval je a mohu říci, že vždy sliboval, že je na naší straně a že chce pomoci,“ popisuje v kancelářích poblíž Capitol Hill další z insiderů.

„Nemohu mluvit za všechny firmy, ale mnoho fanoušků na setkáních neměl a například Tim Cook rozhodně nevypadal, že by panu prezidentovi jeho sliby věřil.“

Němci hrozí Trumpovi mezinárodní žalobou kvůli ohlášenému clu pro BMW

Trump se s kapitány jednoho z nejmocnějších průmyslů světa sešel například ve své newyorské Trump Tower. „Jsem zde, abych vám pomohl, přátelé,“ prohlásil v obklopení lidí, kteří se často v USA nenarodili, a přesto zde vedou gigantické podniky.

Šéf Microsoftu Satya Nadella se narodil v Indii, spoluzakladatel Googlu Sergey Brin v Rusku a jmenovat lze mnoho dalších případů. I Steve Jobs byl původem Syřan. Polovina amerických technologických startupů s hodnotou alespoň miliardy dolarů byla založena imigranty.

Antibyznysový Obama

Lobbistům IT gigantů ve Washingtonu se rozpadlo hrací pole, na které byli zvyklí. Obamova administrativa měla technologický sektor ráda, tedy alespoň tak, jak byrokraté a politici mohou mít něco takového rádi.

„Upřímně, připravení jsme úplně nebyli,“ říká v D. C. jeden z lobbistů směrem k Trumpově zvolení.

Šéf Microsoftu Satya Nadella.

Obamova náklonnost k novým technologiím ovšem ještě neznamenala, že to Google a spol. měly úplně jednoduché. „Obamova vláda vydávala desítky tisíc nových pravidel a nařízení. Pro firmy je nemožné se takovému množství regulací podřizovat. Ta pravidla jsou tak obsáhlá, že jediný, kdo z toho všeho profituje, jsou právníci,“ říká například v rozhovoru pro Index ředitel mocné Consumer Technology Association (CTA) Gary Shapiro.

„Obamova administrativa byla k technologiím velice přátelská. Ale byla velice špatná pro byznys. Přístup Obamovy administrativy byl velice antibyznysový. Obama měl v týmu minimum výkonných lidí z byznysu, nezajímal se o věci z pohledu obchodu.“ Dodává také, že obavy, které přicházejí ze Silicon Valley směrem k Trumpovi, nejsou ekonomické, ale týkají se„jiných záležitostí“.

Je pravda, že během Obamova vládnutí se rozpočty technologických firem na aktivity ve Washingtonu začaly výrazně navyšovat. IT jako celek ještě stále neutrácí za lobbování tolik jako třeba farmaceutické firmy, jednotlivé technologické společnosti ale patří k největším „investorům“ v top 10. Čísla OpenSecrets.org ukazují, že Google v roce 2015 utratil 16,7 milionu dolarů, a odhady mluví o tom, že za loňský rok to bude ještě výrazně více.

„Internetové firmy si uvědomily, že pravidla tvořená ve Washingtonu jsou pro ně extrémně důležitá a že musejí hrát stejnou hru jako mnoho dalších korporací,“ popisuje Viveca Novaková z washingtonského Center for Responsive Politics.

Signály se různí

Podle mnohých kritiků, kteří se točí kolem Trumpova tábora v D. C., technologické firmy hrají nejasnou roli a vysílají různé signály. Silicon Valley je v podstatě svět zcela protichůdných principů.

Liberální a prospolečenský pohled na svět střídá vyhýbání se placení daní, ukládání peněz tam, kde je to nejvíce výhodné. Podporování podnikatelské kultury a „disruptivních“ technologií se potkává sesnahou velkých hráčů budovat monopolistické platformy. Kapitalistický pohled na svět koliduje s principem sdílených služeb typu Uber či Airbnb, které v podstatě vytvářejí komunistické myšlenky. A kapitalisté Silicon Valley také ve velké míře ve volbách původně podporovali socialistu Bernieho Sanderse.

ČTĚTE TAKÉ:

Určité rozpory jsou i v tom, jak k technologiím přistupuje samotný Trump. On a jeho tým se řadí spíše do starší, konzervativní školy. „Problém je, že (Trump) vůbec nemá ponětí, co to nové technologie jsou. Je to stará generace, a i když jeho tým aktivně využíval třeba sociální sítě, on sám k těmto věcem nemá vztah,“ zní ve washingtonských kuloárech.

To ale nemusí být úplně přesné. Jak se ukazuje, Trumpův tým během voleb dokázal pracovat s daty získanými ze sociálních sítí a dalších zdrojů tak, že by se všechny ty IT firmy propagující své takzvané big data technologie mohly jeho kampaní ohánět jako ideální případovou studií, co všechno lze s informacemi v kombinaci s novými technologiemi dělat.

Silicon Valley, sídlo společnost Apple.

Kalifornie je planeta sama pro sebe a zdejší obyvatelstvo uzavřené v bublině ne vždy úplně pochopilo, že zvolení Trumpa je namířeno právě proti tomu, co tato skupina lidí představuje. Technologické firmy generují obří peníze, které investují do nástrojů případného dalšího generování obřích peněz. Ty, co nevyužijí, leží neinvestované na zahraničních účtech – jen Apple má v zahraničí odhadem přes 200 miliard dolarů. Z každého vydělaného dolaru se investuje 24 centů, méně než u jiných oborů.

Spojené státy nevykazují špatná čísla v nezaměstnanosti a podobně, přesto lidé mají pocit, že se nůžky mezi elektronickým světem a zbytkem rozevírají. Robotizace pracovních profesí ve výsledku může naopak přinášet práce více, strach nicméně převládá. Technologické firmy se rovněž často vnímají jako někdo, kdo dokáže lépe řešit problémy, jež běžně řeší stát. Třeba projekt Jigsaw od Googlu jich řeší hned několik.

Změna taktiky?

Boj Silicon Valley s Trumpem bude pokračovat. „Nevíme, zda se to zcela povede v chodbách ve Washingtonu. Prezidentův tým je otevřený spíše konzervativnějším průmyslům a prozatím se nezdá, že by se s námi někdo chtěl nějak více vybavovat. Možná to bude chtít jinou taktiku,“ zní od lobbistů.

Věcí, o které se hraje, je více. Vedle imigrace a pracovních víz H1-B, která jsou v Silicon Valley populární, to budou také snahy o kybernetickou bezpečnost, soukromí uživatelů a šifrování dat, legislativy kolem samořiditelných automobilů a umělé inteligence.

Agent viněný z útoku na Yahoo pracoval u miliardáře Prochorova

Osobnosti jako Satya Nadella či šéfka IBM Virginia Rometty už aktivně začaly mluvit o tom, jak by se mělo v případě umělé inteligence postupovat a jak by s něčím takovým společnost měla pracovat. Je zřejmé, že Silicon Valley začne svůj boj i mimo Washington. Google a Facebook už například začaly dělat na filtrování a odstraňovaní takzvaných „fake news“.

„Současný prezident myslí jinak než my. To je realita a my s ní musíme pracovat. Každopádně převládá přesvědčení, že Donald Trump se rozhodně nebude chtít zapsat do historie jako ten, kdo zlikvidoval Silicon Valley. Má měřítka a hodnotí své úspěchy,“ věří lobbisté.

Jsou zde i body, kde by Trump paradoxně mohl pomoci. Jeho vláda a mnozí republikáni neradi vidí to, jak s technologickými firmami zachází Evropská unie. Regulace považují za nesmyslné a podle mnohých jde o trestání úspěchu a reakce na neschopnost Evropy rovněž inovovat.

„Když jsme mezi členy naší organizace dělali průzkum, vyšlo z něj, že to hlavní, co po vládě chtějí, je to, aby je nedusila regulacemi a pravidly. Trump na tom chce zapracovat. Nová vláda chce v zemi ty nejlepší lidi, vzdělané lidi, vědce, chce technologie, inovace a matematiku. Chce, aby lidé okolo toho všeho v USA zůstali,“ myslí si již citovaný Shapiro.

Autor:

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...