Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Janota seškrtá odměny ve státních firmách. Pokud někdo nesouhlasí, odejde

Ekonomika

  16:16
Manažerské bonusové smlouvy nemusí již v blízké budoucnosti trápit pouze České aerolinie. Ministr financí Eduard Janota plánuje prověřit odměny pro manažery ve všech firmách, které stát prostřednictvím ministerstva financí kontroluje. A v případě zjištění nadměrných finančních bonusů hodlá tvrdě zasáhnout

Eduard Janota foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Na koho si může Janota posvítit

Podíl MF v %

ČEPRO
Explosia
GALILEO REAL
IMOB
Letiště Praha
MERO ČR
PAL 
PPP Centrum
PRISKO
STROJÍRNY TATRA PRAHA
Thermal – F
VIPAP VIDEM KRŠKO
České aerolinie
BH CAPITAL
ČEZ
Unitex
ČMFL

100
100
100
100
100
100
100
100
100
100
100
96,5
91,8
71,9
69,4
52
51,7

"Okamžitě svolám všechny zástupce ministerstva financí, kteří jsou v orgánech firem, které ovládá stát, a budu požadovat popis situace v jejich konkrétních společnostech. Když najdeme podobné smlouvy jako v ČSA, tak okamžitě dojde ke změně takových smluv," řekl včera Janota Lidovým novinám.

Ministerstvo financí v současnosti drží většinový akciový balík v 17 firmách. Kromě ČSA se mezi ně řadí Letiště Praha, ČEZ nebo Čepro. O bonusovych programech a dohledu nad polostátními firmami budou začátkem příštího týdne jednat ekonomičtí ministři. Janota žádá hloubkovou prověrku.

Janota řekl LN, že když shledá bonusové programy neadekvátními, okamžitě bude prosazovat jejich snížení. "Když na to manažeři nepřistoupí, pohrozím jejich odvoláním. To může udělat valná hromada velmi rychle."

Prověrky odstartoval bonusový program aerolinek Janotovu "razii" v dozorčích radách firem kontrolovaných ministerstvem financí vyvolaly odhady výplat bonusů odvolaným manažerům Českých aerolinií. Ti si podle odhadu ministra i přes ztrátové hospodaření firmy rozdělí odměnu kolem 120 milionů korun.

Janota přitom tento odhad zveřejnil až ve včerejších Lidových novinách. Přiznal zároveň, že tvorba manažerského bonusového programu v ČSA proběhla pravděpodobně za zády bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky a že je za ni zodpovědný někdejší předseda dozorčí rady ČSA Ján Dzvoník.

"Už jsme dospěli k tomu, že Sobotka patrně nebyl o ničem informován a že to vzniklo za jeho zády. I tak ale odpovědnost padá na něj. On si dosadil do čela dozorčí rady pana Dzvoníka, a jestliže ten jednal za jeho zády, je to Sobotkův problém. Tu vinu mu nikdo nesmyje," prohlásil Janota.

Sobotkovo vyjádření se nepodařilo sehnat. S Lidovými novinami nekomunikuje.

Prohlášení Sobotky a Janoty

Považujeme za nutné, aby proběhla inventura odměňování vedení společností s majetkovou účastí státu, a pokud budou zjištěny nadstandardní mechanismy odměňování, budou zástupci státu prosazovat jejich snížení.

Ještě včera ministerští úředníci prohledávali archivy a pídili se po dokumentech, které by případně mohly vysvětlit, zda se ministerstvo na schvalování bonusového programu podílelo, či ne.

"Žádný oficiální dokument s jednacím číslem na ministerstvu na toto téma neexistuje," řekl večer Janota. Poukázal přitom i na neuspokojivou činnost zástupců státu v dozorčích radách firem. "Je těžko vysvětlitelné, proč tak zásadní věc nebyla diskutována se zástupcem vlastníka, tedy s ministrem financí. Pan Dzvoník byl externista. On byl v dozorčí radě za ministerstvo financí, ale nebyl zaměstnancem ministerstva," zdůraznil Janota.

Smlouvy jsou tajné, většinou je nezná ani ministr

Janota včera přiznal, že o mnohých manažerských bonusových programech není informován a že příčinou je selhání zástupců ministerstva v dozorčích radách. Příkladem jsou právě ČSA. Již dříve prohlásil i nedávno jmenovaný předseda dozorčí rady Michal Mejstřík, že smlouvy o odměnách manažerů jsou "přísně střeženým tajemstvím" a že je neviděl ani on.

Janota včera řekl, že požádá dozorčí radu o odtajnění bonusových smluv. "Nařídil jsem, aby zástupci státu v dozorčí radě smlouvy prostudovali, a pakliže jsou v nich nějaké nepatřičné věci, tak ať zasáhnou," řekl Janota.

Janota přitom připustil, že hodlá postupovat tvrdě. Zveřejnit hodlá bonusové programy za každou cenu. "I za cenu porušení listovního tajemství. Je mi to jedno," bouří se Janota. "Takto to prostě nemůže fungovat. Aby ministrovi financí coby zástupci hlavního vlastníka nebyl znám obsah manažerských smluv, je nepřípustné."

"Razii" v dozorčích radách státních firem chce Janota odstartovat již dnes, kdy se sejde s bývalým ministrem financí Sobotkou a také se současným prezidentem ČSA Miroslavem Dvořákem. Chce se rychle dopátrat skutečných podmínek bonusového programu v ČSA. "Nechci prostě vyplácet 120 milionů korun," prohlásil Janota.