18. ledna 2010 21:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Japan Airlines v úterý zřejmě vyhlásí bankrot

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Japan Airlines | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japan Airlines |

TOKIO Japonská letecká společnost Japan Airlines (JAL) v úterý zřejmě vyhlásí bankrot. Uvedly to dnes zdroje agentury Reuters. O bankrotu se spekuluje už několik dnů a pokud se spekulace potvrdí, bude pád Japan Airlines jedním z největších v historii Japonska. Firma přitom v minulosti bývala symbolem mezinárodních ambicí japonských podniků.

JAL je podle výše tržeb největší leteckou společností v Asii. Očekávaný kolaps podniku by byl řízeným bankrotem, na jehož průběh by dohlížel stát.

Aerolinky by po dobu restrukturalizace zřejmě fungovaly dál. Smyslem řízeného bankrotu je firmu kompletně ozdravit a především ji zbavit dluhů. Ty dosahují asi 16 miliard dolarů (zhruba 288 miliard Kč).

JAL se dlouhodobě potýká se ztrátami a za posledních deset let už podnik musela třikrát zachraňovat tamní vláda. Cesta k ozdravení podle analytiků teď povede přes výrazné snížení nákladů a omezení počtu linek. Firma si ale také bude muset ujasnit, které letecké alianci dá přednost a jak velký podíl v ní bude moci mít zahraniční kapitál.

Až dosud JAL v Japonsku platila za vlajkovou leteckou společnost, pokud ale vyhlásí bankrot, na její místo se posune její rival All Nippon Airways (ANA). JAL v očích mnoha Japonců symbolizovala poválečný rozmach Japonska, neboť od roku 1951, kdy byla malým podnikem s hrstkou pronajatých letadel, se dokázala změnit v korporaci s téměř 50.000 zaměstnanci a flotilou skoro 280 letadel.

JAL ale nebude zdaleka jedinou velkou leteckou společností, která skončí neslavně. Bankrotem si prošli i její velcí konkurenci ze zámoří, například Delta Air Lines nebo United Airlines. JAL se podle zdrojů chystá propustit kolem 15.000 zaměstnanců, což je asi třetina pracovní síly, a zrušit kolem dvaceti nerentabilních linek.

Řízený bankrot, k němuž se JAL chystá, bude obdobný, jakého využívají firmy v USA v rámci kapitoly 11 úpadkového zákona. Jde o vyhlášení soudní ochrany před věřiteli, kdy firma dál pokračuje v činnosti, ale nemusí plnit závazky. Na její hospodaření ale dohlíží soud, který jí rovněž musí schvalovat významnější platby a další finanční toky.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz