10. prosince 2015 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Japonci postaví v Indii první supertrať. ‚Šinkanzeny‘ pofrčí z Bombaje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Šinkansen - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šinkansen - ilustrační foto | foto: Wikipedia

DILLÍ Indická vláda schválila návrh Japonska na výstavbu první vysokorychlostní železniční tratě v zemi. Investice v hodnotě 14,7 miliardy dolarů má být jednou z největších zahraničních investic do indické infrastruktury. S odvoláním na zdroje z vlády to sdělila agentura Reuters.

Rozhodnutí přichází před páteční návštěvou japonského premiéra Šinzóa Abeho a dává Japonsku jasný náskok před Čínou. I ta má totiž zájem v Indii postavit vysokorychlostní železniční trať.

„Je to dohodnuto,“ řekl agentuře Reuters ministr, který se účastnil zasedání indického kabinetu. Rozhodnutí potvrdil i jeden z úředníků vlády premiéra Naréndry Módího. „Předpokládáme, že to oznámíme během návštěvy,“ dodal.

Železniční trať má být dlouhá 505 kilometrů a povede z Bombaje do Ahmadábádu, uvedl na svých stránkách list Financial Times. Nový vlak má zkrátit spojení mezi městy ze současných sedmi až osmi hodin na pouhé dvě hodiny. Uvažuje se také o případném prodloužení tratě do Dillí.

Nová trať má být financována částečně prostřednictvím mimořádně levných japonských půjček na 50 let s úrokovou sazbou 0,5 procenta.

Indie má v plánu v příštích pěti letech investovat do své rozsáhlé, ale stárnoucí železniční sítě 137 miliard dolarů (3,4 bilionu korun). Cílem je zlepšit přepravu nákladů a zvýšit kapacitu. Železniční systém v zemi je ale už teď přetížený, stejně jako silnice a vnitrostátní letecká doprava.

Představitelé druhé a třetí největší ekonomiky Asie v poslední době upevňují kontakty, a to jak obchodní, tak vojenské. Snaží se tak zbrzdit rostoucí vliv Číny v Asii.

ČTK
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.