Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Je to daňový paskvil. Ministerstvo kritizuje změny v DPH pro veřejnoprávní média

Média

  17:05
PRAHA - Daňové zvýhodnění u daně z přidané hodnoty pro Českou televizi a Český rozhlas, které v pátek schválili poslanci ve vládním daňovém balíčku, je v zásadním rozporu s tuzemskou a evropskou úpravou daně z přidané hodnoty. Uvedlo to ministerstvo financí.

Český rozhlas. foto: Lidové noviny

Poslanci na základě pozměňovacího návrhu sociálních demokratů Václava Votavy a Vítězslava Jandáka přijali návrh, aby obě instituce mohly uplatňovat nárok na odpočet DPH stejně, jako ho mohou uplatňovat komerční rozhlasové a televizní stanice.

Česká televize podle vysílací rady nadržovala během voleb Clintonové

„Za jednohlasné podpory všech tradičních politických stran byl do daňového balíčku vložen daňový paskvil. Na základě vylhaných argumentů, proti vůli gestora, v rozporu s tuzemským i evropským právem si tradiční politické strany odhlasovaly 150milionovou úlitbu pro veřejnoprávní média,“ cituje zpráva ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Ministerstvo financí uvádí, že ČT i ČRo získávají pravidelně koncesionářské poplatky neobsahující daň z přidané hodnoty a jejich způsob financování je tedy odlišný od soukromých stanic. „Pokud Česká televize nebo Český rozhlas nakoupí zboží či služby od plátce a použije je výhradně pro veřejnoprávní vysílání, doposud nemá žádné právo na vrácení daně z přidané hodnoty. V případě nabytí účinnosti navrženého pozměňovacího návrhu bude České televizi a Českému rozhlasu umožněno vrácení daně v plné výši,“ uvedlo ministerstvo. Dopad na rozpočet podle něj bude nejméně 150 milionů korun.

Podle předkládajících poslanců však mohou takto získané peníze pomoci ČT a ČRo financovat další etapu digitalizace vysílání. Například ČT ve své výroční zprávě uvádí, že odvedla v roce 2015 do státního rozpočtu 593 milionů korun na DPH, a to bez nároku na odpočet. Generální ředitel České televize Petr Dvořák uvedl v dopise poslancům z volebního výboru, v němž pozměňovací návrh podpořil, že v současné době odvádí ČT z každého poplatku, který činí 135 korun, 11,75 korun na DPH. Podle generálního ředitele rozhlasu Reného Zavorala by díky změně zákona o DPH mohl rozhlas využít ročně o 100 až 120 milionů korun více. Rozhlas by je podle něj mohl použít na další zkvalitňování rozhlasového obsahu, a to bez požadavku na zvýšení rozhlasových poplatků.

Autor: