28. června 2010 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Jižní část okruhu Prahy je téměř hotova, přesto se otevře až 20. září

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Portál tunelu Lochkov na jižní části pražského okruhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portál tunelu Lochkov na jižní části pražského okruhu. | foto: ŘSD

PRAHA Jihozápadní část pražského okruhu, která propojí plzeňskou dálnici D5 a brněnskou dálnici D1, se otevře až 20. září. Vyplývá to z harmonogramu stavby, který aktuálně schválilo Ředitelství silnic a dálnic.

Podstatná část okruhu je přitom dokončena už nyní a na mnoha úsecích už probíhá předávací řízení. Odložení otevření 23 kilometrů dlouhé spojky, která výrazně uleví dopravě v Praze, jde na vrub rekonstrukci navazujícího úseku Třebonice - Slivenec z roku 1983.

Při pohledu na nově osazené osvětlení tunelu je patrné, že větší koncentrace světel je u vjezdových portálů.

"Otevření této stavby je nejvýznamnější dopravní počin posledních let. Úsek příznivě ovlivní dopravní situaci nejen v jižní části Prahy, protože urychlí provoz a značně uleví od tranzitního provozu Jižní spojce a Barrandovské spojce, ale i v celém středočeském regionu díky propojení plzeňské a brněnské dálnice," uvedl generální ředitel ŘSD Alfred Brunclík.

Mapa výstavby pražského okruhu.

20. září bude otevřena jihozápadní část okruhu, označená zeleně.

Čtěte více:


Nová dálnice mezi Slivencem a Modleticemi je aktuálně největší silniční stavbou v České republice. Její součástí je například 2,5 kilometru dlouhá mostní estakáda přes řeky Berounku a Vltavu, dva téměř dvoukilometrové tunely Cholupice a Lochkov nebo dvě velké mimoúrovňové křižovatky, jedna s výpadovkou na Příbram, druhá s D1.

Technický výkres úseku 514 pražského okruhu.

Náklady činí zhruba 18 miliard Kč bez daně z přidané hodnoty. ŘSD zároveň komplexně opravuje navazující úsek Třebonice - Slivenec z roku 1983.

Termín otevření nové spojky se několikrát posunul řádově o měsíce, v poslední době ŘSD mluvilo o konci léta. Za zpožděním stojí mimo jiné letošní dlouhá a tuhá zima.

Veřejnost bude mít těsně před zprovozněním jižní části Pražského okruhu možnost seznámit se s celou trasou při dni otevřených dveří. Ten se uskuteční v sobotu 18. září 2010 v oblasti nejdelšího mostu u Zbraslavi.

Lidovky.cz