Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jsme vděční, že odvádíte naši elektřinu. Ulehčíme vám, plánuje Německo

Evropa

  15:22
PRAHA - Německo se snaží urychlit výstavbu energetické infrastruktury, aby ulehčilo české přenosové síti. Po jednání s českým premiérem Petrem Nečasem to novinářům řekl německý ministr hospodářství, vicekancléř Philipp Rösler.

Premiér Petr Nečas (vpravo) a německý ministr hospodářství Philipp Rösler vystoupili 7. května na tiskové konferenci v Praze. foto: ČTK

Českou přenosovou síť v některých momentech přetěžuje elektřina vyrobená větrnými elektrárnami v severním Německu, po níž je poptávka v Bavorsku a v Rakousku. Velké zátěže v české přenosové síti jsou si v Německu dobře vědomi, řekl Rösler.

"Jsme také vděčni za to, že ČR chce i nadále investovat do další infrastruktury, aby mohla i nadále odvádět elektřinu z Německa," poznamenal. Berlín podle něj situaci chápe i jako úkol investovat do vlastních sítí, aby české straně ulehčil. Německý parlament už schválil zákon, který by měl výstavu infrastruktury urychlit.

ČTĚTE TAKÉ:

Rösler po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou také zdůraznil, že energetická politika je zásadní i pro konkurenceschopnost podniků nejen v Česku a v Německu, ale v celé Evropě. Podle Röslera by se tento fakt měl zohlednit i v rozhodování na evropské úrovni.

Rösler se s Kubou shodl, že je třeba, aby země se silným průmyslovým sektorem, tedy nejen Německo a Česko, hledaly v tomto směru společné pozice v hospodářské politice a snažily se je prosadit na půdě Evropské unie.

Féroví operátoři

Nečas i Rösler po schůzce také zdůraznili maximální zájem obou zemí na transparentním a předvídatelném investičním prostředí na trhu mobilních operátorů. "Ale také na tom, aby toto prostředí bylo založeno na konkurenci jednotlivých účastníků trhu," řekl Nečas. Je to podle něj ku prospěchu trhu i spotřebitelů. Německý vicekancléř podotkl, že obě země podporují "férovou soutěž a transparentní řízení".

Nečas zdůraznil také zájem české strany na německých investicích, které tvoří přes 20 procent zahraničních investic v ČR. Německé peníze přitom nejdou tradičně jen do výroby, ale také do výzkumu, vývoje, inovací a rozvoje technologií.

Partner srovnatelný s Ruskem

Obě země mají podle Nečase i Röslera zájem spolupracovat v oblasti rozvoje technického školství. "Dostatečné množství kvalifikovaných, vzdělaných a technicky erudovaných lidí je v ČR předpokladem pro další rozvoj průmyslu," míní předseda české vlády.

Právě do této oblasti by přitom podle německého ministra mohly směřovat další investice z jeho země. "Rádi se budeme bavit o systému duálního vzdělávání. Mohli bychom společně uvažovat o tom, jak bychom mohli důležité prvky tohoto systému etablovat tady v ČR," vysvětlil.

"Německo je náš nejvýznamnější zahraničněobchodní partner," připomněl Nečas s tím, že do sousední země směřuje skoro třetina českého exportu. Obrat vzájemného obchodu, který je pro Česko přebytkový, dosáhl podle Röslera 65 miliard eur. "To svědčí o ekonomickém významu a výkonu české ekonomiky," podotkl německý ministr. Dodal, že obrat německého obchodu s daleko větším Ruskem je 80 miliard eur.

Autoři: ,