Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kam zmizeli zkrachovalí finančníci? Do jiných bank

Ekonomika

  10:36
PRAHA - Vzpomínáte si na fotografie, které obletěly svět poté, co Lehman Brothers – významná investiční banka – zkrachovala? Většinou totiž zachycovaly muže v oblecích a kravatou, jak opouštějí centrálu banky jen s malou kartonovou krabicí. Kam tito neúspěšní finančníci odcházeli, bylo dlouho záhadou.

Kam zmizeli zkrachovalí finančníci? Do vedení jiných bank foto: Shutterstock

Co je Linkedln?

LinkedIn se zaměřuje na pracovní stránku života a sdružuje profesionály, kteří zde mezi sebou komunikují a aktualizují své on-line životopisy. Toho využili statistici pod vedením DJ Patila, který nakonec vydal krátký souhrnný článek pod názvem: "Kam šli všichni ti lidé ze zkolabovaných finančních institucí?"

Nedávno právě rozluštěním této záhady ohlásila svou existenci skupina analytiků pracující pro sociální síť LinkedIn.

S odkazem na aktualizace životopisů pracovníků se jim podařilo vysledovat jakési pracovní kolečko. Zkrachovalé instituce jako Lehman Brothers či jen instituce, které byly pohlceny většími, vyvolaly obrovský přesun zaměstnanců, jež ale opět pojaly finanční instituce. Nejvíce sklízela propuštěné zaměstnance společnost Barclays, která pojala až deset procent všech propuštěných finančníků.

Na své si přišly i finanční domy Credit Suisse a City Group, jež převzaly okolo procenta z celkového počtu vyhozených, kteří neodcházeli organizovaně do jiných společností.

Větší část zbylých zaměstnanců pak ladně přešla ke společnostem, které spolkly kolabující instituce. Například Bank Of America převzala zaměstnance Merrill Lynch a Nomura přebrala spolu s firmou Lehman Brothers i její zaměstnance z asijskotichomořské divize. Stejně tak postupovala Barclays, jež také koupila část této banky.

Banky maji k finančníkům 'mateřský přístup'

Zdaleka se tedy nepotvrdila hypotéza, kterou analytici na začátku zkoumali – že většina propouštěných odešla z financí. "Není tomu tak. Je tady hrst těch, co přešli do jiného byznysu a začali novou kariéru," píše šéf výzkumu sítě LinkedIn, známý jako DJ Patil. "Většina ale zůstala ve financích."

Finanční byznys se podle analytiků jeví jako zaměstnavatel s mateřskými sklony – svých odkojených dětí se nerad vzdává a postará se o to, aby zůstali poblíž.

Jenže ... nemohli si moc vybírat

Na druhou stranu je to pochopitelné. Krize prostě neumožnila lidem radikálně změnit povolání. "Stávající situace příliš neumožňuje, aby lidé svůj profesní obor měnili, protože zaměstnavatelé si díky poměrně silné nabídce na pracovním trhu mohou vybírat a pravděpodobně dají přednost kandidátovi, který již zkušenost z daného oboru má, " říká Markéta Švedová ze společnosti Recruit CZ.

LinkedIn touto analýzou předvedl, v čem by se do budoucna mohl stát velice silným nástrojem – sledování pracovní migrace.

Migrace zaměstnanců se samozřejmě týká i České republiky, byť je na ni LinkedIn zatím krátký. Mezi českými zaměstnanci ještě nemá takovou podporu, a ti jednotlivci, kteří ho využívají, se příliš neobtěžují aktualizovat své životopisy.

Jak vybírají zaměstnance headhunteři v Česku si přečtěte v pátečním vydání deníku

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!