Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hlasování 15:0. Českou televizi dalších šest let povede Petr Dvořák

Média

  13:56aktualizováno  16:36
Praha - Novým generálním ředitelem České televize Rada ČT na šest let zvolila současného šéfa Petra Dvořáka. Porazil bývalého ředitele Primy Martina Konráda. Všech 15 hlasů patřilo Dvořákovi. Chce navázat na dosavadní působení v jejím čele, chce zachovat bezplatný příjem kanálů ČT po přechodu pozemního vysílání na standard DVB-T2 a zaměřit se na nová média. Uvedl to při své prezentaci před Radou ČT.

Petr Dvořák foto:  Dan Materna, MAFRA

Dvořák, který nyní televizi vede, slíbil pro další období kontinuitu v podobě hodnot, finanční i provozní stability a také stabilní manažerské vedení veřejnoprávní instituce.

Základní princip veřejné služby podle něj spočívá v její univerzálnosti, proto se nechce vydat cestou preferování jen některých žánrů nebo formátů. V původní tvorbě ČT vidí největší prostor v dramatické tvorbě. Klást důraz chce na historická témata, úspěšné komediální série a zmínil výrobu výpravného seriálu pro děti. Chce jít rovněž cestou mezinárodních koprodukcí.

Dvořák slibuje modernizaci, zřízení divácké rady a ombudsmana. Dětem novou Arabelu a Pana Tau.

— Tomáš Tománek (@pitomanek) 26. dubna 2017

Ve zpravodajství se chce zaměřit na poskytování ověřených důvěryhodných informací. Plánuje otevřít nové zahraniční zpravodajské posty i dostavbu budovy zpravodajství. ČT by se také měla stát dostupnou vzdělávací platformou pro všechny věkové skupiny, chystá založení divácké rady nebo ombudsmana ČT. Dětem pak slibuje pokračování seriálů Arabela a Pan Tau.

V rámci přechodu na standard DVB-T2 by podle Dvořáka měla ČT získat dva multiplexy místo stávajícího jednoho. To by jí umožnilo například paralelní vysílání sedmi zpravodajských relací z jednotlivých studií. Nově by měla vzniknout studia v Ústí nad Labem a Plzni.

Při volbě ředitele ČT musí kandidáti prezentovat před Radou České televize své...
Obhajující ředitel České televize Petr Dvořák.

V oblasti nových médií se chce zaměřit na mladé lidi, kteří před sledováním televizní obrazovky dávají přednost mobilním telefonům a počítačům. Na dotaz radního uvedl, že se mu nelíbí přebujelá byrokracie nebo uspořádání sídla ČT na Kavčích horách.

Potužník: ČT má uvádět na pravou míru falešné zprávy

Kandidát na generálního ředitele České televize Jiří František Potužník považuje za základní veřejnou službu ČT ověřené zpravodajství. Neúspěšný kandidát Potužník chtěl zvýšit rozpočet na původní tvorbu a hledat další zdroje financování vedle koncesionářských poplatků.

Podle Potužníka v Evropě i v ČR roste množství zpráv, které nemají důvěryhodný původ. „ČT by měla falešné zprávy a nepravdy odhalovat a uvádět na pravou míru,“ uvedl.

V oblasti původní tvorby ČT se chtěl zaměřit na kvalitu, která by měla vítězit nad kvantitou. Soustředit se chtěl také na rozšíření nabídky služeb v on-line oblasti, které by oslovily mladší generaci. Některé služby by mohly být zpoplatněné.

V budoucnu chtěl zajistit financování ČT i z jiných prostředků než jen z koncesionářských poplatků, které v současnosti tvoří 90 procent rozpočtu. Zmínil se například o stanovení zajištěného podílu, který by ČT mohla dostávat ze státního rozpočtu. Mohlo by jít zhruba o třetinu příjmu veřejnoprávní televize.

Neúspěšný kandidát Konrád chtěl hledat úspory v provozu i výrobě

Martin Konrád chtěl televizi odklonit od komerčního směřování zpět k plnění její veřejnoprávní funkce. Chtěl hledat úspory v provozu i ve výrobě. Zaměří se na původní tvorbu. Uvedl to při své prezentaci před Radou ČT.

Podotkl, že z účtu televizních poplatků v poslední době ubylo 1,5 miliardy korun. Chtěl proto hledat úspory jak v provozu ČT, tak i ve výrobě pořadů. ČT podle něj vyrábí příliš draze. Nastínil také záměr postavit nové moderní nízkoenergetické sídlo televize místo budovy zvané Rohlík.

V programové rovině hodlá Konrád klást důraz na původní českou hranou tvorbu, například na daleko více historických formátů, a také obnovit tradici komediálních formátů. Nehodlá spouštět další kanály.

Vinklář: Televize vytváří kvalitní obsah, ale nedoručuje ho mladým lidem

Neúspěšný kandidát na šéfa České televize Petr Vinklář chtěl pokračovat v současném směřování televize. Financování televize považuje za zastaralé, zaměřit se hodlá na větší objektivitu.

Financování ČT z koncesionářských poplatků by Vinklář více doplnil příjmy z obchodní činnosti. Jako příklad zmínil předplatné prémiového obsahu, například přenos sportovních událostí z více pohledů. Výši koncesionářských poplatků by chtěl zachovat nebo snížit.

ČT by podle něj měla iniciovat debatu o změnách zákonů, které se jí dotýkají. „Technologie jdou rychleji než legislativní proces,“ podotkl.

Televize podle něj vytváří kvalitní obsah, ale nedoručuje jej některým skupinám obyvatel, zejména mladým lidem. Chtěl proto zrovnoprávnit všechny distribuční kanály, tedy pozemní vysílání, internet, kabelový příjem či sociální sítě.

Vizitka Petra Dvořáka

Datum narození: 7. září 1964

Vzdělání: absolvoval technickou kybernetiku na elektrotechnické fakultě ČVUT, v roce 1999 získal titul MBA na Chicagské univerzitě (USA)

Kariéra: začátkem 90. let spoluzakládal PR agenturu B.I.G., v jejímž vedení byl do svého zvolení do čela ČT; od roku 1993 spolupracoval se skupinou PPF, kterou také zastupoval v orgánech řady firem - byl například předsedou dozorčí rady eBanky (dnes součást Raiffeisenbank), působil v České pojišťovně, zasedal i v představenstvu fotbalové Slavie před jejím prodejem britské skupině Enic; do televize Nova přišel spolu se vstupem PPF v roce 2002, kdy se stal jednatelem firmy; do křesla generálního ředitele usedl v květnu 2003 po odvolání Vladimíra Železného a zůstal v něm i poté, co Novu koncem roku 2004 koupila americká mediální společnost CME; skončil v červenci 2010, poté působil do konce roku jako viceprezident pro vysílání skupiny CME; ředitelem ČT byl zvolen v září 2011, funkce se ujal 1. října

Rodina: je podruhé ženatý, má čtyři dcery (po dvou z každého vztahu)

Ostatní:

  • Česká televize za jeho působení například spustila dětský kanál Déčko
  • Po jeho prvním zvolení do čela ČT (dostal 12 hlasů z 15) se objevily spekulace o tom, že za Dvořákovým příchodem do čela veřejnoprávní televize stáli politici, on sám ale podobné úvahy odmítl
  • Dvořákův přechod z Novy do čela veřejnoprávní televize není v evropském kontextu výjimečný, zkušenosti z vrcholných postů v komerčních televizích měli například bývalí šéfové britské veřejnoprávní stanice BBC z let 1992 až 2012 John Birt, Greg Dyke a Mark Thompson
  • Během Dvořákova působení Nova spustila několik nových kanálů, které vybudovala na zelené louce (Nova Cinema, česká mutace MTV), nebo je koupila (Nova Sport). Za Dvořákova vedení televize posílila vlastní výrobu, zejména hranou tvorbu, angažovala se také jako koproducent českých filmů
  • Před příchodem na Novu byl Dvořák znám jako tvrdý vyjednávač a pravá ruka majitele PPF Petra Kellnera - Před listopadem 1989 byl kandidátem KSČ, tento svůj krok po nástupu do čela televize označil za chybu. Udělal jej podle svých slov proto, aby mohl v roce 1987 absolvovat šestiměsíční odbornou vysokoškolskou stáž v Brazílii
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!