11. července 2007 18:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kapsch: Mýto dneškem začíná vydělávat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Mýtné brány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány | foto: Igor ŠefrČTK

PRAHA Společnost Kapsch se pochlubila, že výnosy z elektronického mýtného dosáhly k dnešku 2,853 miliardy korun - tedy nákladů, které si vybudování systému vyžádalo.

Oznámil to David Šimoník, zástupce firmy Kapsch, která systém postavila a nyní pro stát spravuje. Podle smlouvy bude stát Kapschi systém splácet postupně během čtyř let; letos zaplatí 652 milionů korun.

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka však nadšení mírní. "Zdaleka ne všechny peníze jsou na účtech státu, je to tisková zpráva Kapsche, kterou nechci komentovat," řekl. Kromě splátek systému musí stát Kapschi platit ještě služby spojené s jeho provozem, které stojí necelou miliardu korun ročně.

Podle předpokladů Státního fondu dopravní infrastruktury vynese letos mýtné necelých pět miliard. Po zaplacení splátky systému a taxy za služby by tak stát mohl mít letos čistý příjem z mýtného necelé tři miliardy.

Mýtné se zatím vybírá na necelých 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic mikrovlnným systémem. Tzv. druhou etapu, v rámci které se měl systém rozšířit i na silnice první třídy, se nepodařilo od 1. července spustit. Ministerstvo dopravy nyní uvažuje o využití satelitní technologie, a to na silnicích prvních, druhých i třetích tříd.

Podle původní smlouvy měla být druhá etapa zhruba o 400 milionů korun levnější než první. Cena celé zakázky i se službami na deset let je 22 miliard korun s DPH. Jak se situace kolem mýtného vyvine dál, ale není zatím jasné.

Nejpravděpodobnější varianta je, že Kapsch dostaví mikrovlnný systém s ocelovými branami na necelých 200 kilometrech silnic první třídy. Na zbylých silnicích bude fungovat satelit, na jehož zavedení chce MD vypsat novou soutěž. Jako kompenzaci za ztrátu části zakázky by měl Kapsch zbudovat mýtný systém na všech budoucích dálnicích.
Lidovky.cz, ČTK
  • 8Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.