Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Karel Roden bude léčit duše v novém českém seriálu

Média

  9:18aktualizováno  12:26
PRAHA - V barrandovských ateliérech padla poslední klapka nového seriálu Terapie. Natáčení trvalo 95 dní, z nichž na žádném nechyběl hlavní hrdina Karel Roden. Šlo tak o vůbec nejdelší natáčení v jeho kariéře.

Karel Roden v hlavní roli psychologa foto: ČTK

"Unavený jsem hodně, všichni jsou unavení. Ale nemám z toho žádný špatný pocit, jako že bych řekl 'Já už to nechci, nikdy bych nic takového nedělal', protože to byla příjemná práce," řekl krátce před poslední klapkou Roden, který absolvoval všech 95 natáčecích dnů. "Bylo to něco, co mě bavilo hrát. Já tomu věřím, mně se ten projekt moc líbí. Chce to trochu soustředěného diváka. A pak si myslím, že se to může líbit," dodal.

Roden v seriálu představuje psychoterapeuta, který se přes týden setkává se svými svéráznými pacienty. V rolích jeho klientů se představí třeba Aňa Geislerová, Táňa Pauhofová, Lukáš Hejlík, Martin Hofmann nebo Michaela Doubravová. Každý pátek pak rozebírá své vlastní problémy s kolegyní, kterou ztvárnila slovenská herečka Kamila Magálová.

Vedle Zelenky a Najbrta se do režírování seriálu zapojil i Jaroslav Fuit (Dvojka). Scénáře 45 epizod napsali se Zelenkou a Najbrtem dramaturgyně Iva Klestilová a Robert Geisler a Benjamin Tuček, kteří s Najbrtem vypracovali scénář k filmu Protektor.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro Zelenku to byl první seriál, který pod jeho taktovkou vznikal. "Toto není tak úplně typický seriál. Takovýmto seriálům jsem na chuť přišel, to by se dalo zopakovat," poznamenal.

Série se z drtivé většiny odehrává v ordinaci psychoterapeuta a je postavena na dialozích. "Dá to nový rozměr slovu dialog, dá to nový rozměr Karlu Rodenovi, dá to nový rozměr dvacetiminutovému televiznímu formátu," uvedl režisér. Série je podle něho atypická tím, že se odehrává ve dvou místnostech - z 80 procent v jedné a z 20 procent v druhé. "Strašně jsme se báli klaustrofobičnosti projektu, ale zafungovalo to úplně naopak. Dekorace byla tak hezky zařízená, byla tak teplá, hřejivá, že jsme si tam zvykli a chodili jsme tam jako domů," řekl Zelenka.

Seriál vychází z americké verze
Americkou verzi, která byla oceněna dvěma televizními cenami Emmy, Zlatým glóbem pro herce Gabriela Byrna a cenou amerických scénáristů za scénář, už dříve odvysílala Česká televize pod názvem V odborné péči. Seriál vychází z předlohy izraelského autora Hagaje Leviho nazvané Be Tipul.

"My jsme udělali tento seriál v zemi, kde neexistuje psychoterapie nebo se provozuje tak sporadicky, že většina lidí s ní zkušenost nemá, na rozdíl od Izraele nebo Spojených států. My tvůrci sami, většina z nás, jsme neměli zkušenost s psychoterapií, takže jsme se snažili, aby to bylo pochopitelné i pro lidi, kteří ničím takovým neprošli," řekl Zelenka. Při tvorbě Terapie prý využili služeb odborného konzultanta, Zelenka se radil i s Levim. "Sám terapií procházel mnoho let," vysvětlil režisér.

Autoři: ,