Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Karlovarské minerální vody možná opustí Českého slavíka. Kvůli přístupu k Ortelu

Ekonomika

  11:03aktualizováno  11:58
PRAHA - Generální partner hudební ankety Český slavík, Karlovarské minerální vody (KMV) se distancuje od postupu pořadatelské agentury Musica Bohemica při vyhodnocení výsledků kontroverzní hudební skupiny Ortel. Považuje ho za netransparentní.

Zpěvák Tomáš Ortel ze skupiny Ortel na slavnostním předávání Českých Slavíků 2015 foto:  František Vlček, MAFRA

Pokud organizátoři soutěže současnou situaci nevysvětlí, zváží firma odchod ze soutěže, uvedl v úterý v tiskové zprávě generální ředitel KMV Alessandro Pasquale. Vyjádření organizátorů ČTK zjišťuje.

Musica Bohemica při analýze hlasování v anketě dospěla k závěru, že kapela Ortel a její lídr Tomáš Ortel dostali podporu nad rámec pravidel fair play. Pořadatel se proto rozhodl započíst skupině i zpěvákovi stejný počet bodů, který získali loni, kdy podobné porušení pravidel nezjistil. Během sobotního vyhlašování výsledků ankety o tom organizátor neinformoval, oznámil to jen později na internetu.

Ortel: Nezapočítané hlasy? Tušil jsem, že bude-li šance na výhru, vedení Slavíka zasáhne

„Podle dostupných informací a dosavadního vývoje se zdá, že organizátor Českého slavíka přistoupil k vyhodnocení ankety v kategorii zpěvák a skupina netransparentně a od tohoto postupu se distancujeme. Je pro nás nepřípustné, aby interpreti v jakékoli kategorii, na jakékoli příčce, získali pocit pochybnosti o svém umístění v anketě. Jestliže organizátor současnou situaci nevyjasní, budeme nuceni přezkoumat naše smluvní vztahy a zvážit i možnost našeho odchodu od partnerství ankety Český slavík,“ napsal Pasquale.

Se Slavíky má problém i skupina Kabát

Podle webu ankety spolupracuje Mattoni, kterou vlastní KMV, se soutěží od roku 1999, její jméno je i v názvu soutěže. Vysvětlení organizátorů, proč odebrali hlasy skupině Ortel, požaduje také vítěz ankety skupina Kabát. V sobotu získala ocenění podvanácté, Ortel podle organizátorů skončil druhý. 

Podle Pasqualeho firma nesouhlasí s žádnými projevy násilí či xenofobie, s níž je Ortel někdy spojován, podpora soutěže podle něj není podporou jednotlivých interpretů, ale celé české hudební scény. Firma je mimo jiné partnerem také literárních cen Magnesia Litera nebo filmových cen Český lev.

BEZR: Už toho Slavíka proboha zrušte

Dění v rámci Českého slavíka však podle Pasqualeho poškozuje jméno firmy. „Znovu prohlašujeme, že o pravidlech a všech významných krocích rozhodoval a rozhoduje vždy samostatně pořadatel ankety. Je to od prvního ročníku až do současné chvíle jeho výsostné právo, které po celou dobu respektujeme,“ uzavřel Pasquale.

Skupina Kabát se chce k situaci a případnému vrácení ceny vyjádřit v úterý před svým večerním vystoupením v pražské O2 areně. Kapela v neděli uvedla, že je sdělením organizátorům „přinejmenším překvapena“. „S nepředstíranou radostí jsme včera (v sobotu) večer převzali ceny za první místo v kategorii Skupina roku, a teď se nemůžeme zbavit dojmu, že jsme se stali součástí hry, kterou nechceme hrát,“ uvedla. Se situací nesouhlasí ani frontman kapely Olympic Petr Janda.

Český slavík a skandály s manipulací

Zprávy o pokusech o zmanipulování ankety Český slavík se i přes zavedení hlasování prostřednictvím SMS objevily v minulosti již několikrát.

V roce 2007 pořadatelé vyřadili ze sčítání část hlasů pro skupinu Votchi. Podle pořadatelů některé SMS vykazovaly nestandardní znaky, což vedlo ke zjištění, že existovaly skupiny SIM karet v počtu minimálně několik set kusů, ze kterých neznámé osoby zasílaly hlasy do ankety ve prospěch skupiny Votchi a zpěváka Patrika Foxe. Interpreti se od záležitosti distancovali a souhlasili s přepočítáním hlasů podle domluveného koeficientu.

O dva roky později vyřadili pořadatelé zpěváka Rostislava Koplíka a skupinu Gibon na základě toho, že drtivá většina hlasů jim přišla od jediného telefonního operátora.

Větší pozornost vyvolalo odebrání hlasů pro duo Eva a Vašek či skupinu Argema, zdůvodněné tím, že prý počet hlasů "neodpovídal standardu hlasování". Skupina Argema se ohradila proti odebrání 37 procent hlasů, kvůli nimž propadla ze sedmého na 12. místo. Duo Eva a Vašek by bez odebraných hlasů obsadilo osmé místo, nakonec skončilo až na 32. místě. Hlavní problém byl v případě Argemy v tom, že hlasující mohli uvést jednoho, dva nebo tři interprety, kterým byly podle pořadí udělovány body. Mohli ale uvést také pouze jednu skupinu. Zatímco v případě vítězného Kabátu tak učinilo necelé jedno procento hlasujících, u Argemy to bylo zhruba 37 procent a u Evy a Vaška dokonce přes 72 procent.

V roce 2013 vyvolal protesty některých muzikantů případ rappera Martina Pohla vystupujícího pod přezdívkou Řezník, který byl vyřazen kvůli vulgárním a násilným textům. Vyhazov z ankety podpořily organizace a sdružení pomáhající zneužívaným ženám, dětem a obětem trestných činů, případ ale rozdělil české hudebníky - někteří se na protest proti údajné cenzuře od soutěže distancovali, například Tomáš Klus, jiní vyřazení Řezníka naopak podpořili. Klus své fanoušky požádal, aby mu do ankety hlasy neposílali. Přesto dvakrát skončil v kategorii zpěváků na druhém místě, ceremoniálu se nezúčastnil. Loni obsadil čtvrté místo.

Při loňském vyhlašování vzbudilo pozornost druhé místo Tomáše Ortela i jeho skupiny Ortel. Když se svou kapelou přebíral stříbrného slavíka, v hledišti divadla se ozýval pískot. Kapela Ortel bývá spojována s krajní pravicí a kritici jí vyčítají xenofobní texty namířené proti menšinám. Na protest proti ocenění sál opustili muzikant Radek Banga a herečka Iva Pazderková a kauza opět rozdělila českou hudební scénu.

Letos byl před koncem hlasování vyřazen z ankety Joakim Brodén z kapely Sabaton. Původem švédský zpěvák má i české občanství, podle pořadatelů by ale měl účastník soutěže trvale působit na české hudební scéně. Loni se Brodén umístil na pátém místě.

Autor: