Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kdo si troufá dovážet do země piva? Nejodvážnější jsou Poláci

Slovensko

  17:15
PRAHA - Česko je zemí piva a dokládá to nejen ve světě největší průměrná spotřeba na hlavu, ale i prakticky bezvýznamný vliv dovážených značek. Import piva loni především zásluhou polských výrobců narostl o 7,3 procenta, ale i tak dosahuje v celkovém objemu pouhých 312 tisíc hektolitrů.

Ilustrační foto: Pivo foto: Shutterstock

To jsou necelá dvě procenta domácí spotřeby. Pivovarnický svaz uvádí, že se jedná o nejnižší podíl importu v Evropě.

Polsko je s loňskými 180 tisíci hektolitrů největším dovozcem, prodej polského piva meziročně narostl o sedmnáct procent. Druhý největší importér, tedy Německo, k nám loni dovezl kolem 44 tisíc hektolitrů.

Slim, Sleek a Big. Prazdroj začne plnit pivem nové druhy plechovek

Velké části piv z Polska si přitom zákazníci u nás prakticky ani nevšimnou. Nakupují je obchodní řetězce jako své privátní značky, které jsou většinou o poznání levnější než piva z domácí produkce.

„Nárůst dovozu v podstatě nic neznamená, protože celkový objem je marginální. Není to nic dramatického. Jedná se nejčastěji o levná piva, která Poláci prodávají u nás v pohraničí nebo do sítě našich obchodních řetězců,“ komentuje loňský vývoj dovozu předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal.

Kromě Polska a Německa mají na dovozu určitý podíl i piva ze zemí, jako je Nizozemsko, Itálie, Belgie, Británie nebo Slovensko. Statistika celní správy uvádí dokonce i minimální objemy třeba z Thajska, Spojených arabských emirátů, Norska nebo Švýcarska.

Dovoz piva na český trh.

Největšího objemu dosáhl import piva v roce 2010, tehdy se k nám (také nejvíc zásluhou Polska) dovezl milion hektolitrů, což byl z roku na rok dvoutřetinový nárůst. Šlo o jednorázový skok, způsobený tehdy zvýšenou spotřební daní, a tedy i vyšší cenou všech piv. Zdražení se krátkodobě řetězce snažily řešit dovozem nejlacinějších značek. Za tak nízkou cenu, jakou tuzemští výrobci nejsou o chotni nabídnout.

Tuzemský trh však z naprosté většiny ovládají domácí pivovary, které dodaly loni do českých obchodů a hospod 16,3 milionu hektolitrů. Přestože se jedná o mírný meziroční pokles o 0,2 procenta, některé pivovary, třeba Bernard nebo Budějovický Budvar, vykázaly rekordní objem prodeje i pro Českou republiku.

Pivní velmoc

Pověst Česka jako pivovarnické velmoci dokládá i vysoké saldo přeshraničního obchodu. Loňský export zdejších pivovarů vzrostl o 13 procent na víc než 4,1 milionu hektolitrů.

„V našich nejdůležitějších exportních zemích – v Německu a na Slovensku – jsme prodali historicky nejvyšší objemy piva. Dosáhli jsme dvouciferného růstu na prestižních trzích v Itálii, Kanadě a Švédsku,“ pochvaluje si třeba Robert Chrt, obchodní ředitel Budějovického Budvaru.

Církev se soudí se státem o pivovar ve Vyškově, který byl krok od likvidace

Zajímavostí je, že údaje o loňském domácím prodeji zlatého moku, vyčíslené daty od celní správy, jsou nižší, než kolik uvádějí samotné pivovary, že pro domácí trh dodaly. Údaje celníků uvádějí pokles prodeje v Česku o zmíněné 0,2 procenta, přitom ale všechny největší pivovary uvádějí pro domácí trh nárůst produkce – s výjimkou Staropramene, který vykázal jen mírný pokles.

Jedním z důvodů je re-export. Některé obchodní společnosti u nás nakupují pivo, ale následně ho vyváží za hranice.

Pivovarnické Česko zažilo v loňském roce ještě jeden rekord – celkový výstav všech pivovarů, tedy včetně výroby pro export, poprvé v novodobé historii převýšil sumu 20 milionů hektolitrů.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha