27. května 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Kdysi kultovní indické vozy Ambassador dojely na konec cesty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vůz značky Ambassador indické automobilky Hindustan Motors. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz značky Ambassador indické automobilky Hindustan Motors. | foto: WikipediaReprofoto

DILLÍ Výrobce indických vozů značky Ambassador zastavil jejich produkci s odvoláním na dluhy a nedostatek poptávky po autech, která svého času byla symbolem politické garnitury. S odvoláním na oficiální činitele firmy o tom informovala agentura AFP.

Společnost Hindustan Motors, nejstarší indická automobilka, v sobotu zavřela továrnu ve městě Uttarpara ve státě Bangla, kde vyráběla Ambassadory - založené na dávno zastaveném britském modelu Morris Oxford - od roku 1957.

"Práce v továrně byla zastavena na neurčito. Rozhodli jsme se k tomu proto, aby společnost nevykrvácela o další peníze a abychom mohli sestavit plány na její oživení," řekl AFP jeden z vyšších činitelů firmy, který si nepřál být jmenován.

Mezi důvody, které společnost pro zastavení výroby uvedla, je "velmi nízká produktivita, sílící nedisciplinovanost, kritický nedostatek peněz a nedostatek poptávky, společně s velkým nahromaděním pasiv".

Pocit nostalgie

Zaoblený Ambassador, jehož design se za téměř 60 let výroby změnil jen minimálně, kdysi kraloval indickým silnicím a po celé roky byl prakticky jediným vozem, v němž jezdili politici a vládní činitelé, zvláště pak v Dillí. Právě tento "mocenský status" umožnil islámským ozbrojencům projet v roce 2001 ve voze Ambassador kolem ochranky a provést smrtící útok na parlament.

V průběhu let se ale Ambassador, který je na indických silnicích jednoznačně nejsnáze rozpoznatelným autem, musel potýkat s čím dál tím větší konkurencí modernějších vozů, zvláště pak SUV, jimž začali dávat přednost vysocí státní úředníci. Svou oblibu si nicméně uchoval mezi taxikáři - a turisty, kteří při cestách po Indii hledají trochu nostalgie.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse