Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ohrožení letadla z Kodaně? Dron v letové dráze je výjimečný, zní z Ruzyně

Ekonomika

  16:29
PRAHA - Nebezpečné situace, kdy drony nebo jiné dálkově ovládané letouny zkříží letové dráhy dopravních letadel, jsou na pražském letišti výjimečné. Většina majitelů dronů totiž ochranné pásmo v okolí pražského letiště dodržuje. Řekla v úterý jeho mluvčí Marika Janoušková.

Ilustrační foto. foto: Wikipedie.cz

Poslední incident se stal v neděli 3. září, kdy pilot letadla letícího z Kodaně hlásil pohyb dronu v jeho letové dráze u obce Červený Újezd zhruba tři kilometry vzdálené od letiště. Půl hodiny proto musel být provoz z hlavní ranveje odkloněn na vedlejší dráhu.

„Ochranné pásmo letišť sahá do vzdálenosti 5,5 kilometru od takzvaného vztažného bodu letiště, který si lze představit jako střed letiště,“ řekl v úterý mluvčí Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) Vítězslav Hezký.

Podle něho však ne ve všech prostorech tohoto poloměru platí úplný zákaz provozování dronů a dalších bezpilotních prostředků bez koordinace z letištěm nebo řízením letového provozu. Podmínky totiž ovlivňuje vzdálenost od letiště, hmotnost zařízení a výška, do kterou je možné s takovýmto strojem vystoupat, uvádí na svých internetových stránkách ÚCL.

Na Islandu zkouší nahradit dodávky drony. Rozváží jídlo vzduchem přes moře

Obecně platí, že při okrajích zmíněného zhruba pětikilometrového pásma od letiště mohou být stroje lehčí než kilogram provozovány při zemi do výšky 100 metrů. To ale majitel dronu z Červeného Újezdu zřejmě nedodržel.

„Pilot letounu hlásil, že se dron nachází asi 50 metrů nad jeho letovým profilem. Letoun přistávající v Praze se přitom v ten moment nacházel ve výšce 300 až 400 metrů,“ řekl ČTK mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Zároveň uvedl, že letoví dispečeři na radarech drony nevidí. Takováto zařízení totiž nemají odpovídače, které povinně mají velká letadla. Dispečeři jsou tak při jejich monitorování odkázáni pouze na hlášení pilotů, kteří s nimi přijdou do styku.

Hranici 300 metrů nad zemí přitom nesmí podle pravidel majitel dronu překročit nikdy, pokud k tomu nemá povolení letových dispečerů, případně provozovatele letiště. Zároveň musí své zařízení řídit pouze na vizuální vzdálenost tak, aby mohl bezpečně zabránit kolizi s jinými létajícími prostředky. Nestačí tedy vidět vlastní dron pouze jako bod na obloze, zdůraznil ÚCL.

Autor: