7. února 2008 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kellner se brání tlaku ruského miliardáře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Oleg Děripaska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oleg Děripaska. | foto: AFP

MOSKVA Majoritní vlastník ruské pojišťovny Ingosstrach firma Bazovyj Element chce jednat se všemi menšinovými vlastníky o odkupu akcií "za spravedlivou cenu". Skupina PPF Investments (PPFI) spojená s českým miliardářem Petrem Kellnerem ovládá podíl 38,5 procenta. Společnost tvrdí, že nabídka pro ně není zajímavá a podnikatel Oleg Děripaska se jen snaží vytlačit PPFI ze struktur pojišťovny.

Prohlášení bylo zveřejněno na internetových stránkách skupiny Bazovyj Element, avšak nebylo v něm upřesněno, nakolik si firma cení podílu minoritních akcionářů v Ingosstrachu.

Mluvčí PPFI Jan Piskáček řekl, že minoritáři žádné nabídky na odkup 38,46 procenta akcií Ingosstrachu nedostali a že text Bazelu zveřejněný večer je třeba nejprve prostudovat. Snahou skupiny Bazovyj element je podle Piskáčka rozptýlit podíl PPFI v pojišťovně pod deset procent. PPFI se brání řadou žalob a stížností k různým instancím, řekl dále Piskáček.

Oba hlavní akcionáři pojišťovny Ingposstrach, skupina PPF Investments a Bazovyj element, se spolu již několik měsíců přou o to, zda minoritářům bude dovoleno využívat svého práva ovlivňovat chod společnosti a důležitá rozhodnutí jakými jsou například zvýšení kapitálu a obsazení dozorčí rady.

"Cílem PPF Investments není vést korporátní spory kolem Ingosstrachu. Jsme otevřená společnost, která je připravena podniknout jakékoli kroky, které by vedly ke zmírnění napětí mezi akcionáři, budou-li v souladu se světovými obchodními standardy. Budeme usilovat o zachování našeho podílu v Ingosstrachu a možná dokonce i o jeho zvýšení", uvedl Piskáček.

PPFI koupi akcií Ingosstrachu zřejmě za více než 700 milionů dolarů od dosavadního majitele Alexandra Mamuta oznámila v polovině října 2007. O několik dní dříve se ale konala valná hromada, kde bylo navýšeno základní jmění a oba akcionáři spolu začali tvrdě bojovat. Loni na konci roku dosáhla PPFI prvního vítězství, když moskevský arbitrážní soud předběžným opatřením pozastavil schválené navýšení základního kapitálu pojišťovny, o něž se snažil majoritní vlastník. Cílem podle PPFI bylo rozmělnit její teprve nedávno získaný podíl. O případu jako takovém má soud jednat za týden.
ČTK, Lidovky.cz
  • 2Diskuse
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.