Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Klaus v Německu: Zavrhnutí jádra je iracionální, Nečas je 'génius'

Rozhodnutí Německa odstoupit od jaderné energetiky je iracionální a populistický krok. Při své návštěvě Hamburku to řekl český prezident Václav Klaus.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

v. vlach

8. 6. 2011 11:11
Přes všeliké filosoficko-ekonomické neduhy

a nepřiznání se k posrání kuponové privatizace má pan Klaus nyní u mě velké plus.Také jsem se divil německému rozhodnutí a také jsem si lámal hlavu o co německému kabinetu jde ve skutečnosti.Něm.politici hrajou asi se svou společností(která se zatím nijak významně nebouří)vabank-jinak nelze nazvat takový krátkozraký populismus a dětinství....

Ale co mě doopravdy namíchlo,bylo prohlášení naprosto nezodpovědného a ukoptěného Nečase,který nedělá nic jiného,než že straší lidi(vydírá!),aniž by jeho výroky měli reálný podtext.Právě v něm začíná krystalizovat skutečná škodná.

0 0
možnosti

J. Hladík

8. 6. 2011 9:39
Jen

se divím kolik chytrých lidí zde v diskusi je.Každý všechno ví všude byl a všemu rozumí divím se těmto lidem že nejdou do vlády určitě by pomohly našemu hospodářství a hlavně výrobě elektřiny k rychlejšímu krachu.Tady to je samý rozumbrada nic víc a hlavně v hlavě duto

0 0
možnosti

P. Skřivan

7. 6. 2011 23:55
Otázkou ovšem je,

zda Ugo Ješita má k dispozici všechna fakta.

Jednak dochází k razantnímu rozvoji jaderné technologie, tzn. nové metody budou výrazně bezpečnější a to dnešní ne, se na budoucí technologie jistě nevztahuje.

Druhak je velmi chytré dát zcela reálnou šanci tzv. obnovitelným zdrojům, aby i konečně každý trouba pochopil, že tudy fakt cesta nevede.

... a do třetice se pracuje na evropském tokamaku, který pokud bude fungovat, jak je plánováno, tj. s účinností 1:10, tak o jádro dost možná až tak velký zájem už nebude.

0 0
možnosti

j. kříž

8. 6. 2011 0:12
Re: Otázkou ovšem je,

bohužel fůze je stále jen hraní si za hromadu peněz v podstatě to nikam nevede  budem nuset hustě topit tim uranem a zamakat na spolehlivosti a druhotném využití vočouzenýho paliva

0 0
možnosti

j. kříž

7. 6. 2011 23:35
abysme snížili produkci co2 na světě musela by se uvádět

do provozu nová jaderná elektrárna každej tejden protože má prostě čím dál tím víc lidí doma mobil rychlovarnou konev plazmu a další hromadu el 3.14čovin německo se chová jak pomatenej hypochondr

0 0
možnosti

J. Bell

7. 6. 2011 22:43
Kam prijede ostuda

Ten clovek se zrodil na to, aby delal  po svete ostudy nasemu narodu Jeste nikdy zadny prezident nenadelal tolik zla co tento  nafoukany hlupak, ktery za statni penize tyto ostudy muze  po svete delat.. Pane Klausi nejlepe udelate ze zustanete doma  psat  ty Vase hovadiny do knih Uz aby nastala doba Vaseho odstoupeni

0 0
možnosti

E. Došlík

8. 6. 2011 9:33
Re: Kam prijede ostuda

Belle, ty jsi opravdu vyučený kokot, seď si tam, kde sedíš a žiješ a neser se do našeho života, anebo se vrať a pak remcej ty jeden pitomče. V tom má Klaus pravdu a svazák Počas by měl držet hubu, protože jeho mluva je rychlejší než myšlení, a to žádné nemá, tak jako ty . . .

0 0
možnosti

M. Dubanová

7. 6. 2011 21:47
měl byste, pane Klaus

ty svý názory "zaskočit" vysvětlit Japoncům, určitě byste jimi byl a právě nyní, pochválen..

0 0
možnosti

M. Pechar

7. 6. 2011 22:05
Re: měl byste, pane Klaus

A co by měl Japoncům podle vás vysvětlovat? Zakážeme vlaky proto, že se občas srazí? Letadla? Kolik lidí za historii Kolik lidí už v tom Japonsku umřelo na nemoc z ozáření?

0 0
možnosti

I. Klindera

7. 6. 2011 21:41
Problém je stabilita a jistota výkonu ekozdrojů

Samozřejmě není problém nahradit 23 procent zdrojů elektřiny, které v Německu představuje jádro. Problém je v tom, že solární a větrná energie, kterou Němci chtějí jádro nahradit, jsou nárazové a výkyvové zdroje, zkrátka ze své podstaty dodavatelsky nespolehlivé. A právě v tom vidím problém celého německého experimentu, protože o nic jiného než o ideologicky zdůvodněný experiment nejde. Jako nejrozumnější proto pro nás považuji počkat, jak to v Německu bude fungovat, a podle toho se za pár let zařídit.

Právě proto, že už s ideologicky zdůvodněnými experimenty "budování nového, lepšího světa" máme historické zkušenosti, považuji to "svazácké nadšení", že zelená energie všechno sama od sebe vytrhne, ("stačí jen věřit a chtít", že ano?) za poněkud podezřelé a nemám k němu velkou důvěru.  Přitom bych Němcům teoreticky přál, aby jim to vyšlo, protože by to světu možná přece trochu pomohlo, ale vůči "zelenému náboženství" (protože všechno to je založeno na VÍŘE, nikoli na praktických zkušenostech), jsem skeptický. Horolezci vědí, že je nesmysl při vzestupu (nebo sestupu) pouštět z ruky jeden úchyt dřív, než se pevně držím nějakého dalšího; to ale právě Němci podle mě dělají - aby dosáhli na údájně vyšší, zahazují ten nižší, aniž by se toho vyššího už drželi. Možná pak zjistí, že ten vyšší není dost pevný, že to byla iluze.

Katastrofa to ale nebude, na to jsou Němci moc pragmatičtí. Spíš z toho vznikne Potěmkinova vesnice po německu, tedy stabilitu energetiky budou zajišťovat narychlo postavené plynové elektrárny na zemní plyn od ruských přátel, ale do popředí se bude vyzdvihovat kulisa poněkud nevypočitatelných větrných a solárních ekozdrojů. A za tím vším budou pěkně schované uhelné elektrárny, protože uhlí mají Němci ještě dost svého. Velmi zkrátka ale v tomto "ekologickém" systému přijde skutečná ekologie.

0 0
možnosti

J. Tínek

8. 6. 2011 8:05
Re: Problém je stabilita a jistota výkonu ekozdrojů

výborně napsáno.....

0 0
možnosti

T. Cerny

7. 6. 2011 20:47
Nemecko ma v soucasne dobe

pouze 23% z veskere energie z jadra., coz je stejne minimalni ve srovnani treba s Francii . Nasi experti - ne jiste typu ceskeho trdla Klause s jeho 5 letou politickou skolou 58-63 ) resumovali , ze i tech 23% je mozno kompensovar bez jadra.

0 0
možnosti

P. Fiala

7. 6. 2011 20:30
Němci a Češi

Němci měli a mají  vyšší kulturu (vč. ekonomik) nebudou se ohlížet na malé státy, co si myslí jejich obyvatele. Kdyby Češi byli mnohočetný národ jako Němci nejednali by jinak, je to nějaká sociologická zákonitost. Menším státům stačí "kopírovat" kulturu větších, aby se udrželi v jejich stínu. Pokud začnou vymýšlet socialisticko-komunistické plány, dopadnou jak jsme toho byli svědky od r. 1948 až 1989 (možná ještě dodnes). 

0 0
možnosti

I. Klindera

7. 6. 2011 22:00
Re: Němci a Češi

Obrat "vyšší kultura" se mi moc nezdá, připomíná mi nacistické kulturtrégry, spíš bych řekl vyspělejší. Více než "sociologickou zákonitost" vidím v chování Německa syndrom lídrovství, tedy pocitu, že když jsem ekonomicky nejsilnější (v EU), určuji směr a ostatní půjdou ve vlastním zájmu za mnou, ať jdu kamkoli. Právě zkušenosti se "socialisticko-komunistickými plány", o nichž se zmiňuje pan Fiala, by nás však měly varovat před slepým následováním.

Kdyby bylo pravda to, že ke štěstí stačí "kopírovat kulturu větších a držet se v jejich stínu", museli bychom být po "epoše socialismu" tou nejúspěšnější a nejšťastnější zemí. Vždyť  jsme v oněch letech 1948 až 1989 nedělali nic jiného, než že jsme "kopírovali většího a udržovali se v jeho stínu".

0 0
možnosti

P. Korec

7. 6. 2011 20:14
Ufff

Samozřejmě, že ekonomové musí mít odhady, jak se projeví pokles energetických zdrojů. Bohužel to bude mít  dopad i na cenu energie u nás. Možná se Německo v jádru vrátí po prvním blackoutu.

0 0
možnosti

P. Fiala

7. 6. 2011 20:24
Re: Ufff

""Samozřejmě, že ekonomové musí mít odhady, jak se projeví pokles energetických zdrojů. ""

Pokud to bylo myšleno na Německo. Pokud ano, pak je jasně plánováno, že dojde k udržení potřebnýcné kapacity, jen se změní poměry kapacit vůči zdrojům: nula z jádra a to co bylo z jádra bude z větru (palivo zadarmo) a z Fotovoltaiky (palivo zadarmo). Jak budou reagovat "spekulanti" toť otázka pro ně.

0 0
možnosti