Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Knihkupci se naplno vrhli na e-knihy

Ekonomika

  14:09
Elektronické knihy, které se v Česku zatím rozvíjely spíše zvolna, teď začínají otřásat knižním trhem. Lidé si už nakoupili stovky tisíc čteček, do kterých si stáhli přes milion elektronických textů.
Čtečka (ilustrační foto)

Čtečka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na trh se navíc vrhají i největší hráči - v sobotu spustí prodej elektronických knih největší internetový knižní distributor Kosmas, a příští týden má začít e-knihy prodávat i největší české knihkupectví, Neoluxor.

„Jako největší knihkupectví v Česku chceme přinášet kompletní nabídku knižního sortimentu a jsme přesvědčeni, že e-knihy jsou jeho důležitou součástí,“ vysvětluje mluvčí Neoluxoru Zuzana Turňová. Podobně to vidí Josef Žák z Kosmasu. „Naši zákazníci se po e-knihách stále častěji ptají, navíc po Vánocích očekáváme velkou vlnu zájmu,“ tvrdí Žák.

JAKÉ ČTEČKY JSOU V ČESKU K DISPOZICI?

Jaké čtečky jsou v Česku k dispozici?

Velký zájem o e-knihy pak o Vánocích čekají i obchodníci elektroniky. Ti už nyní prodávají stovky kusů čteček e-knih měsíčně a tato čísla podle nich před Vánocemi rychle porostou.

Ještě letos se na český trh dostane nová čtečka společnosti e-Reading, která prodává elektronické knihy, a v listopadu začne jeden z největších tuzemských nakladatelských domů, Euromedia Group, a knihkupectví Neoluxor prodávat nový tablet Wooky. Ten bude mít operační systém Android, takže kromě čtení knih a časopisů umožní lidem psát si s přáteli, sledovat filmy nebo surfovat na internetu.

Stále větší oblibu elektronických knih potvrzují i čísla. Žádné oficiální statistiky sice zatím neexistují, ale prodejci elektroniky i knihkupci odhadují, že čtečku e-knih vlastní v Česku více než 200 tisíc lidí. Další desítky tisíc pak elektronické verze knih čtou na svých tabletech nebo mobilních telefonech.

Kromě elektronických čteček rostou i počty dostupných elektronických knih. Například eReading má v současnosti v nabídce 1500 placených titulů, Euromedia nabízí více než 1200 e-knih, z toho víc než 820 zpoplatněných. Ze serveru Palmknihy si čtenáři stáhli už přes milion elektronických textů. „Trh je nyní opravdu výrazně rostoucí, meziměsíčně o desítky procent rostou obraty,“ potvrzuje Lucie Vávrová, obchodní ředitelka společnosti Palmknihy.

ČTĚTE VÍCE:

Trhu navíc pomáhá fakt, že cena e-knih je většinou o 30 až 40 procent nižší než cena papírových knih. A také skutečnost, že se změnil postoj tuzemských nakladatelů k elektronickým knihám. Ti se sice o trh s e-knihami začali zajímat pozdě, ale v současnosti už většinou spolu s právy na prodej papírových knih kupují i práva na elektronické knihy.
Například nakladatelství Odeon tak bezprostředně po papírové knize vydává elektronicky novinku Delphine de Vigan No a já nebo knihu Paula Hardinga Tuláci a jako e-kniha vyjde třeba i bestseller Michaela Cunninghama, román Hodiny.

Podobně pak uvažují i další nakladatelé. „Snažíme se, aby měl čtenář k dispozici e-knihu co nejdříve po vydání knihy v tištěné podobě, a tak by se na trhu před Vánoci měly objevit i Henning Mankell -Číňan nebo Jean-Marie Blas de Robles - Půlnoční hora. Ke konci se také chýlí jednání o právech k elektronické publikaci knih Larse Keplera, tak se snad brzy objeví i Hypnotizér a Paganiniho smlouva,“ tvrdí Miroslav Balaštík, spolumajitel nakladatelství Host.

To, že chování nakladatelů se proti minulému roku změnilo, potvrzují i odborníci. „Zatímco před rokem o e-knihy projevovali zájem jen nadšenci a vizionáři, dnes již neřešíme otázku, jestli e-knihy ano, či ne, ale kdy a jak,“ říká spoluzakladatel společnosti eReading.cz Martin Lipert.