Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Měsíce stagnovaly. Teď Kofola vyhnala akcie Lobkowicze vzhůru

Ekonomika

  18:56
PRAHA - Zájem spoluvlastníka Kofoly o nákup podílu v Pivovarech Lobkowicz rozhýbal obchodování s akciemi tohoto pátého největšího producenta piva v Česku. Po měsících stagnace vzrostla od začátku srpna hodnota jedné akcie o víc než devět procent na aktuálních 174,40 koruny.
Akcie,  ilustrační foto.

Akcie, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pokud si zástupci obou společností plácnou, stane se skupina sedmi českých regionálních pivovarů částí polského fondu, který u nás kromě menšinového podílu v Kofole vlastní i třetinu v softwarové společnosti AVG Technologies. Pivovary Lobkowicz jsou na pražské burze od konce května a do srpna se jejich hodnota pohybovala jen s malými výkyvy kolem úvodních 160 korun.

Okamžitě poté, co se začátkem srpna potvrdilo, že fond spravovaný společností Enterprise Investors zahájil prověrku Pivovarů Lobkowicz v rámci možného zájmu o koupi podílu, vyrazila tržní cena pivovarské skupiny směrem vzhůru.

Včerejší oznámení výsledků společnosti za první pololetí přitom nemělo na obchodování na burze skoro žádný vliv. Skupina sedmi pivovarů v čele s největším v jihočeském Protivíně zvýšila meziročně za pololetí tržby o necelá čtyři procenta na 578 milionů korun, provozní zisk před odečtem úroků, odpisů a daní (EBITDA) vzrostl o 30 procent na 121 milionů, ale po zdanění a odpočtu úroků vyšla Lobkowiczům ztráta 26 milionů korun. Ostatně i v minulých letech byla společnost z pohledu čistého hospodářského výsledku ve ztrátě.

Apetit investorů na trhu

Polský Enterprise Investors by podle dosavadních informací kupoval část největších podílníků, tedy Martina Burdy (drží nyní zhruba 51 procent) a Gregorze Hóty (aktuálně má přes 25 %). „To dává logiku. Oba ještě před emisí na burze počítali s tím, že se část z jejich podílů dá také na trh. To se nestalo, ale je evidentní, že díl svého kapitálu mají nadále zájem prodat. Možnost vstupu případného kupce posílila apetit na trhu,“ komentuje akciový růst analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Také podle jeho kolegy z České spořitelny (spořitelna byla manažerem emise při vstupu Lobkowicze na burzu – pozn. red.) Petra Bártka se zájem o koupi podílu stal hlavním důvodem růstu ceny na burze.

Podle odhadů by totiž majoritní vlastníci Burda s Hótou mohli prodávat své akcie za vyšší cenu, než je ta nynější na burze. „Pokud pivovary naplní očekávání, mohlo by to investorům potvrdit, že společnost je na dobré cestě, že růst hodnoty má opodstatnění,“ soudí Bártek.

Sami pivovarští jednání s fondem Enterprise Investors, který drží v Kofole menšinový podíl, potvrdili, ale dál situaci nekomentují. Podobně tak v Kofole.

Kofola o Lobkowicze nestojí

„Je nutné připomenout, že jednání vede náš spoluvlastník, ale společnosti Kofola se tato aktivita netýká,“ říká mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová.

Případná koupě třetiny Pivovarů Lobkowicz fondu Enterprise Investors by neměla na strategii a ekonomiku Kofoly zásadní vliv. Kofola je po Coca-Cole druhý prodejce kolových nápojů v Česku a patří mu i balené stolní vody, sirupy, Vinea, ovocné džusy, ledové čaje.

Alkoholický nápoj však ve skupině Kofoly chybí a zřejmě ještě delší dobu chybět bude. Pivovary Lobkowicz sdružují regionální pivovary v Protivíně, Uherském Brodu, Jihlavě, Hlinsku, Klášteru, Vysokém Chlumci a Černé Hoře. Jsou z hlediska celkové produkce (výstavu) pátý největší producent piva v Česku – po lídru trhu Plzeňském Prazdroji, Staropramenu, Heinekenu a Budvaru.

Na domácím trhu však patří Lobkowiczům čtvrtá příčka. Budějovický Budvar má sice větší výstav, ale celou polovinu z něj vyváží za hranice. Lobkowiczové však většinu produkce prodají doma. Společnost Pivovary Lobkowicz vznikla loni jako nástupce někdejší společnosti K Brewery, která nakupovala regionální pivovary od roku 2007.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha