Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kolik lidí sleduje česká policie on-line? Facebook i Google zveřejnily data

Ekonomika

  6:00
PRAHA - České úřady stále častěji slídí v internetových účtech na sociálních sítích nebo v e-mailových schránkách. Vyplývá to z nově zveřejněných údajů společností Google a Facebook. Ochotnější vydávat informace o uživatelích je přitom oblíbená síť miliardáře Marka Zuckerberga.
Facebook – ilustrační foto.

Facebook – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Počet žádostí o informace uživatelů služeb Google se za čtyři roky zvýšil více než dvojnásobně. „V rámci trestních případů vzrostl od roku 2009, kdy jsme tato čísla začali publikovat, počet žádostí státních správ jednotlivých zemí zhruba o 120 procent,“ uvádí společnost v každoroční zprávě Transparency Report.

Nárůst se týká i Česka. V druhé polovině roku 2011, kdy byly poprvé publikované informace o českých žádostech, vyhověl Google tuzemským úřadům ve 14 případech. Z nově zveřejněných údajů vyplývá, že loni úřady požadovaly po americké firmě údaje celkem o 155 uživatelích. Google vyhověl v 61 případech.

Google Transparency Report za Českou republiku.

Google poskytuje širokou škálu služeb, mezi které patří oblíbená e-mailová schránka Gmail, sociální síť Google+ nebo webové fotoalbum Picasa. Registrační údaje nutné k přístupu nebo lokalizační data jsou pak cenné zejména pro policejní vyšetřovatele.

Ochotný Facebook

Facebook, nejoblíbenější sociální síť Čechů, je v podávání informací policii ochotnější. Žádosti ale nechodí v takovém množství jako v případě Googlu. Za loňský rok přišlo z Prahy do Silicon Valley 24 žádostí o údaje o 32 účtech. Facebok poskytl informace v 23 případech.

„Reagujeme na platné žádosti týkající se trestné činnosti. Každá obdržená žádost bez výjimky prochází kontrolou právní dostatečnosti a žádosti, které jsou příliš široké nebo vágní zamítneme nebo si vyžádáme konkrétnější informace,“ uvádí k těmto datům datům Facebook.

ČTĚTE TAKÉ:

Počet uživatelů, o nichž policie získává informace skrze jejich účty na internetu, se ročně odhadem pohybuje v řádech tisíců, možná desetitisíců. Teprve předloni však vešla v platnost novela zákona o elektronických komunikacích, která ukládá policii povinnost takto sledované osoby zpětně informovat.

Autor: