Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Kolik stojí prvňák? Se slevami můžete dítě vybavit za necelé tři tísíce

Škola (Ilustrační foto)

Škola (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Za pár dní propukne škola. Přestože rodiny o prázdninách vydávají desítky tisíc za dovolenou a další program pro své potomky, září znamená pro mnohé z nich finanční kolaps.
  6:00

Již Petra Tomášová z Prahy si na nákup nezbytností pro svého druháčka a dcerku ještě ve školce musí přichystat dvaadvacet tisíc. „Peníze musím vydat nejen na vybavení, ale i na nové oblečení a několikery boty, protože ve škole potřebují jen na tělocvik dvoje. Zahrnula jsem i příspěvky na SRPŠ, třídní fond a výdaje za mimoškolní aktivity, jako jsou angličtina a plavání,“ vysvětlila. 

Nákup podle seznamu 

Většina rodičů budoucích prvňáčků si myslela, že vybavení úspěšně spláchla o Vánocích, kdy děti našly pod stromečkem aktovku s penálem. Jenže pak dostanou seznam ze školy a mohou začít obíhat obchody.

INFOGRAFIKA: Výbava pro prvňáčka

Požadavky některých škol jsou přitom mimořádně široké. Rodiče vedle očekávaného pera, tužek, gumy a obalů musí sehnat vodovky, tempery a štětce, plastelínu, podložku na modelování, další podložku na malování, pastelky, voskovky, barevné křídy, špejle, čtvrtky, barevné papíry, lepidlo, korálky, nůžky, přezůvky, cvičky i tenisky, sportovní úbor, švihadlo, šátek a spoustu dalších údajných nezbytností. 

„Analýza ukázala, že základní výbava pro prvňáka letos podražila o 200 Kč a přesáhla tak 4100 korun. Nabízené slevy tuto částku mohou snížit téměř o 1300 Kč. A například u aktovky slevy přesahují 600 korun,“ uvádí ředitel České distribuční Petr Sikora. Tato společnost již počtvrté připravila analýzu cen školních potřeb. 

Je ale chybou myslet si, že v dalších ročnících budou seznamy užší. Jistě – některé z položek není třeba každoročně obnovovat, některé věkem vymizí, další ale často nevydrží ani jeden školní rok. A mnohé přibývají – jako třeba kružítko, úhloměr, kalkulačka, rýsovací potřeby či atlasy a jiné knihy. A tak rodiče vytahují z kapsy každé září další tisícovky. „Zářijové náklady na mého čtvrťáka jsem spočítala na 7250 korun,“ uvádí například Zdena Ptáčková. 

V září se také platí za obědy mezi pěti sty až tisícovkou na měsíc, přičemž některé školy požadují částku dvakrát, aby měly zálohu. A obvykle se hned v prvním poprázdninovém měsíci konají třídní schůzky, kde se vybírá na SRPŠ. Což jsou také výdaje minimálně v řádu stokorun. 

Pozor na mimoškolní aktivity 

Celkové výdaje rodičům ale jednoznačně zvyšují mimoškolní aktivity. Zvlášť v těch případech, kdy nemohou přihlásit své dítě do kroužků organizovaných školou, které obvykle bývají levnější a jejichž cena na pololetí se pohybuje většinou v řádu stokorun. 

ČTĚTE TAKÉ:

Například Tomáš Přeučil svým dvěma dětem platí výuku hry na kytaru, saxofon a klavír, výtvarný kroužek, tenis a dcerce ještě mažoretky. Dohromady je to přes dvacet tisíc. Přitom, až na tenis, nejde o nijak zvlášť drahé aktivity, jejich cena se pohybuje pod dvěma tisícovkami za pololetí. Ale bohatý odpolední program se prostě nasčítá.„A to ještě chodí syn na florbal a angličtinu, naštěstí je ale má zdarma ve škole,“ doplňuje. 

Pokud se však vaše dítě věnuje nějakému sportu výkonnostně, musíte si připravit mnohem větší částku v řádu mnoha tisíců korun v závislosti na druhu sportu. Samostatnou kapitolou je potom školné, pokud rodiče zvolí soukromé školy. Tam je rozptyl velmi široký od v podstatě symbolické tisícovky za měsíc až po zřejmě nejnákladnější středočeskou Open Gate, kde první stupeň vyjde každoročně na 155 tisíc korun. Tato výběrová škola ale dle svých slov poskytuje až 70 procentům studentů stipendium. 

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...